Na olsztyńskim zamku pojawił się nowy zarządca. Może nie taki do końca nowy, bo już kiedyś tu pracował - prawie 500 lat temu.
Łukasz Czechyra/GN Który bardziej przypomina oryginał? Ten żywy czy ten od Matejki? Tak jak każdy wie, że Kopernik „była kobietą”, mieszkał we Fromborku, a toruńskie pierniki od Kopernika są jedynymi prawdziwymi, tak niewiele osób, również z Warmii i Mazur, kojarzy postać wielkiego astronoma z Olsztynem. Tymczasem nie dość, że przeprowadził on odbudowę gospodarczą dominium warmińskiego, to jeszcze obronił olsztyński zamek przed zakusami Krzyżaków Ten ostatni jest mu więc coś winien - stąd od 7 lat przez całe wakacje muzealnicy opowiadają o matematyku, prawniku, astronomie, ekonomiście i wojskowym, czyli po prostu o Mikołaju Koperniku.
Zawsze coś nowego
Łukasz Czechyra/GN Warto mieć zdjęcie z Kopernikiem... Głównym celem zamkowych spotkań jest przybliżenie olsztynianom oraz turystom postaci wielkiego astronoma, dlatego każdy z wakacyjnych czwartków z Kopernikiem ma inny motyw przewodni. Jednym z tematów spotkań była np. „Archeologia dla najmłodszych”.
Oprócz wystaw związanych z danym dniem podczas każdych odwiedzin zamku w programie przewidziane są takie atrakcje, jak własnoręczne bicie monety, druk na zabytkowej prasie, o konkursach plastycznych już nie wspominając. Dużym zainteresowaniem cieszy się również przymierzalnia strojów dawnych. Nie może też oczywiście zabraknąć spotkania z samym Mikołajem Kopernikiem, który oprowadza po swoich komnatach, opowiada o swoim życiu i wspomina pobyt na Warmii. Jak co roku w tę rolę wciela się Marian Czarkowski.
Kopernikowi klucze do zamku przekazał Janusz Cygański, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur. Zapewnił on, że każde spotkanie będzie różniło się od poprzednich. - Nawet ci, którzy mieszkają w Olsztynie i będą chcieli odwiedzać nas w każdy czwartek, zawsze znajdą coś ciekawego, wyjątkowego – powiedział.
Plotki z dziedzińca
Renoma „Czwartków z Kopernikiem” jest już tak wysoka, że nawet bez zapewnień dyrektora muzeum mieszkańcy Warmii wiedzą, że warto wybrać się podczas wakacji chociaż jeden raz na zamek.
– Staramy się przychodzić tu co tydzień, to już właściwie taki nasz wakacyjny rytuał. Najpierw na zamek, a potem na lody na starówkę – mówi pani Magda z Olsztyna. – Chłopcy mają świetną zabawę, strzelają z łuku, wypatrują naszego bloku z zamkowej wieży, a przy okazji dowiedzą się ciekawych rzeczy. Ja z kolei spotykam koleżanki, więc możemy sobie chwilę porozmawiać – dodaje z uśmiechem. Na spotkania z Kopernikiem przybywają całe rodziny, wycieczki, są również dorośli, których fascynuje historia Warmii, a od kogo najlepiej ją usłyszeć, jeśli nie od dawnego mieszkańca i zarządcy tych ziem?
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.