Trzy inscenizacje historyczne, turniej łuczniczy, walki wojów i pokazy życia w średniowiecznej osadzie oraz barwny korowód będzie można obejrzeć w sobotę i niedzielę w Gnieźnie w ramach widowiska plenerowego "Koronacja królewska".
W dwudniowej imprezie weźmie udział kilkuset wojów z grup rekonstrukcji historycznej reprezentujących ponad sto drużyn. Kulminacją imprezy będzie odtworzenie ceremonii koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski, która miała miejsce w 1025 roku.
Oprócz koronacji widzowie będą mogli obejrzeć fabularyzowaną bitwę wojów Bolesława Chrobrego z Prusami i śmierć św. Wojciecha w 997 roku oraz sceny ze Zjazdu Gnieźnieńskiego w roku 1000. Przez miasto przejdzie też barwny korowód wszystkich uczestników widowiska.
"Gniezno to pierwsza stolica Polski, tu się wszystko zaczęło, stąd nasz ród. Pierwszych pięciu władców koronowano w Gnieźnie, dlatego wyszliśmy z inicjatywą. W zeszłym roku pojawili się turyści nawet z Francji i Niemiec" - powiedział w czwartek PAP prezydent Gniezna Jacek Kowalski.
Przed katedrą gnieźnieńską stanie wczesnośredniowieczny obóz, w którym znajdzie się ponad sto kramów z jadłem i rękodziełem. W obozie turyści będą mogli skosztować jedzenia z epoki według dawnych przepisów, spróbować sił w wyrobie sieci rybackich i biżuterii. Chętni będą mogli przymierzyć stroje z epoki lub oddać się w ręce kata.
Przewidziano pokazy szyków bojowych, prezentację wojów z armii Bolesława Chrobrego, pokazy konne, będzie można też popływać po jeziorze repliką łodzi z X wieku.
W ramach imprezy mieszkańcy Gniezna i turyści będą mogli odbyć podróż do przeszłości oglądając przedstawienia nawiązujące do historii i legend, m.in. "Legendę o Lechu, Czechu i Rusie".
Po raz piąty zorganizowany zostanie Turniej Łuczniczy o Złoty Trzos Gnieźnieńskiego Grodu - to jedyny na taką skalę organizowany konkurs dla łuczników w Polsce. Uczestnicy muszą mieć replikę średniowiecznej broni i strój z epoki. W zeszłym roku do turnieju zgłosiły się 32 osoby z całej Polski.
Muzyczną część imprezy wypełnią koncerty zespołów Percival określający się jako czołowy przedstawiciel nowej fali polskiego heavy folku oraz zespół R.U.T.A.- autorski projekt Macieja Szajkowskiego, połączenie muzyki rockowej i archaicznych tekstów.
"Koronacja królewska" organizowana jest w ramach programu promocji miasta "Królewskie Gniezno w sercu Wielkopolski", które miasto zorganizowało we współpracy z programem Discovery i TVN Historia dzięki funduszom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Gniezno, uznawane za pierwszą stolicę Polski, było najważniejszym ośrodkiem władzy świeckiej i biskupiej; jest miejscem koronacji pięciu królów Polski: Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Bolesława Śmiałego, Przemysława II i Wacława II.
W ramach realizacji projektu promocji miasta, w tym roku odbyły się już: Festiwal Festa Fatuorum promujący niezależną kulturę studencką, Turniej Żużlowy o Koronę Bolesława Chrobrego oraz konferencja naukowa "Gnieźnieńskie koronacje królewskie i ich środkowoeuropejskie konteksty".
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.