Zapraszamy do wejścia w chłodne i imponujące historią wnętrza bazyliki mniejszej w Krzeszowie.
To jedno z czterech sanktuariów maryjnych diecezji legnickiej. Kościół i opactwo krzeszowskie zaczęły powstawać niespełna rok po tragicznej dla tej części Europy, przegranej bitwie pod Legnicą. Ufundowała je w 1242 r. wdowa po Henryku Pobożnym, księżna Anna, osadzając tu benedyktynów. Po nich pojawili się cystersi.
To, co widzimy dziś, czyli kościół klasztorny pw. Wniebowzięcia NMP (noszący też wezwanie Łaski Matki Bożej), kościół bracki św. Józefa i założenie klasztorne powstały w ciągu XVII i XVIII w., głównie za sprawą opata Bernarda Rosy. Jemu też zawdzięczamy kilkadziesiąt bezcennych fresków autorstwa Michaela Willmanna. W ołtarzu głównym bazyliki możemy zobaczyć największy skarb tego miejsca – obraz Matki Bożej Łaskawej. Legenda głosi, że namalowany w średniowieczu, zaginął na długie lata. Odkryto go przypadkiem w zakrystii, kiedy niezwykłe światło spod ziemi dało znak, że czas już na jego wydobycie i ponowną adorację.
Mauzoleum Piastów śląskich
Na przedłużeniu prezbiterium bazyliki usytuowane jest bardzo oryginalne, dwuprzęsłowe i sklepione kopułami, bogato dekorowane mauzoleum Piastów śląskich. Wewnątrz znajdują się dwa doskonale zachowane sarkofagi Bolka I i Bolka II – książąt świdnicko-jaworskich. Na uwagę zasługują tu także unikatowe w swojej klasie imitacje marmuru, które u góry wieńczą freski sklepienne o tematyce związanej z historią Piastów śląskich.
Roman Tomczak/GN Całoroczny ruch pielgrzymkowy obsługiwany jest tu przez specjalne biuro W bezpośrednim sąsiedztwie kościołów znajdują się: okazały klasztor i dom gościnny, zwany również domem opata, w niedużej odległości od obiektów kościelno-klasztornych zlokalizowane zostały 32 stacje tzw. kalwarii krzeszowskiej. Do zespołu należą również kaplica Betlejem i stojący obok drewniany pawilon – jedyna tego typu budowla w Europie Środkowej.
Boży Grób
Krzeszowska wierna kopia Bożego Grobu z Jerozolimy leży na tyłach bazyliki, przylegając do mauzoleum Piastów śląskich. Drugie takie miejsce znajduje się w niedalekim Görlitz. Wejście do Grobu Pańskiego to nie lada przeżycie.
Każdy, kogo podróżnicze drogi zaprowadzą do Krzeszowa, powinien poprosić miejscowego kustosza o możliwość obejrzenia tego zabytku. Miejsce to jest ważne także dla rycerzy. Tak, tak – rycerzy, a ściślej mówiąc Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie, czyli bożogrobców. Nie ma ich, co prawda, w legnickiej diecezji, ale czasami przyjeżdżają tu z innych części kraju.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.