Sala samobójców w reżyserii Jana Komasy otworzyła dyskusję o przeniesieniu relacji między ludźmi do Internetu. Twitter, Facebook, Nasza Klasa to najczęściej wybierane miejsca spotkań nastolatków. Na rynku pojawia się kolejny portal i aspiruje do miana tego jedynego, który przyniesie wyłącznie pozytywne skutki.
www.szkolaczytania.org.pl startuje 14 października w Dniu Edukacji Narodowej i ma być portalem społecznościowym i edukacyjnym. Zalogowani użytkownicy będą poznawać się i łączyć w grupy ze względu na książki, które czytają. Strona pozwalać będzie na zakładanie swoich kont, komentowanie i opiniowanie książek, które dla wygody użytkowników w większości będą dostępne za darmo on-line.
Czym wobec tego Szkoła Czytania różni się od innych portali społecznościowych? Internet jest tutaj tylko pierwszym krokiem. Organizatorzy projektu zapraszają do Szkoły Czytania jednocześnie w dwóch światach: wirtualnym i realnym. W realu portalowi towarzyszyć będą comiesięczne spotkania z gośćmi pod znamiennym tytułem: Z Sali samobójców do Szkoły Czytania.
Projekt rozpoczyna otwarte spotkanie z Antonim Liberą i Andrzejem Borowskim w Krakowie 14 października, w kapitularzu oo.Dominikanów o godz. 17.
Hasło promujące portal brzmi: Dołącz do Szkoły Czytania! Poznajmy się w Internecie, spotkajmy się w realu. Czyżby chodziło nie tylko o walkę z przerażającą liczbą nieczytających w Polsce (56% w 2010 roku wg badań Biblioteki Narodowej) ale także o ambitny plan uzdrowienia cywilizacji?
Warto śledzić z jakim skutkiem zakończą się te działania. Szkołę Czytania wymyślili krakowscy oo. Dominikanie. Nie można oprzeć się pokusie myślenia, że w końcu postanowili zrehabilitować się za święta inkwizycję.
Szkołę Czytania wspierają:
- w charakterze patrona honorowego: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall, Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Wojewoda Małopolski Stanisław Kracik, Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.
- w charakterze partnerów: Azymut, Fundacja Nowoczesna Polska, Targi Książki w Krakowie, Biblioteka Jagiellońska, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, Biblioteka Raczyńskich, Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo Znak, Wydawnictwo ESPRIT, Wydawnictwo W drodze, portal emulitpoetry.
- w charakterze patronów medialnych: TVP Kultura, TVP Kraków, Radio Kraków, Gość Niedzielny, Cogito, Charaktery, Miesięcznik W drodze, dominikanie.pl, deon.pl, wiara.pl, teologiapolityczna.pl. magicznykrakow.pl, wirtualny wydawca.pl.
- w charakterze mecenasów: Pryzmat, Państwo Agata i Andrzej Mleczko.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.