Szukany tag:
uporządkuj wyniki:
Od najnowszego do najstarszego | Od najstarszego do najnowszego »
Wyszukujesz w serwisie kultura.wiara.pl
wyszukaj we wszystkich serwisach wiara.pl » | wybierz inny serwis »
Z datą 24 marca 1945 roku a więc 80 lat temu ukazał się pierwszy numer „Tygodnika Powszechnego”. W tym czasie redakcja przygotowała 3950 numerów „katolickiego pisma społeczno-kulturalnego”. Tygodnik powstał z inicjatywy arcybiskupa metropolity krakowskiego Adama Stefana Sapiehy. Dziś w sprzedaży pojawił się specjalny znaczek pocztowy oraz designerski zestaw filatelistyczny Poczty Polskiej.
Nowe życie słynnego rękopisu zawierającego muzykę sakralną.
"Parnas" Henryka Siemiradzkiego, obraz o wielkim znaczeniu historycznym, został sprzedany za ponad 6 milionów złotych na wtorkowej aukcji Polswiss Art w Warszawie.
Bo czy nie jest przypadkiem tak, że im bardziej egzotyczny znaczek, tym więcej jest on wart dla kolekcjonera?
Czyli zwykłe nalepki, wyglądające tylko jak znaczki pocztowe. Kto wie jednak, czy to nie one będą przyszłością filatelistyki…
"Ocalał z sowieckiego terroru, z okupowanej Warszawy, z nazistowskiego obozu zagłady, ale nie zdołał ocaleć z XX wieku" - pisze Marta Byczkowska-Nowak, autorka właśnie wydanej biografii Tadeusza Borowskiego, która wydobyła nieznane dotąd szerzej fakty z życia pisarza.
W poniedziałek przypada 290. rocznica urodzin bp warmińskiego Ignacego Krasickiego, który został zapamiętany przede wszystkim jako autor niezrównanych bajek i satyr oraz pierwszej polskiej powieści "Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki". Urodziny Krasickiego uczczono m.in. wykładem mu poświęconym.
W Muzeum Mazowieckim w Płocku w ramach projektu badawczego realizowanego z Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi 30 stycznia otwarta zostanie wystawa "Oblicza. Matka Boska wczoraj i dziś". Na ekspozycji znajdzie się prawie 300 przedstawień Królowej Mazowsza, Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej.
Autor powieści "Chłopi" i "Ziemia obiecana", laureat Literackiej Nagrody Nobla Władysław Reymont znalazł się w gronie patronów 2025 roku. Uchwałę w tej sprawie podjął Senat RP. W tym roku przypada 100. rocznica śmierci pisarza.
32 listy, jakie wymienili między sobą Maria Skłodowska-Curie i Albert Einstein między 1911 a 1932 r. przeczytać można - wraz z komentarzami - w nowej publikacji książkowej. Einstein był zdania, że relacja, która łączyła go ze Skłodowską, była jedną z najpiękniejszych rzeczy w jego życiu.