Aby zmienić wielkość tekstu na stronie, przytrzymaj ctrl (na komputerach MAC - cmd) i wciśnij klawisz "+" aż do uzyskania pożądanego efektu.
Aby zmniejszyć - użyj klawisza "-". By wrócić do stanu początkowego, przytrzymaj ctrl (na MAC - cmd) i wciśnij "0".
Średnia długość życia w Europie w połowie XIX w. wynosiła 40 lat. Od tego czasu dokonał się ogromny skok – średnia długość życia wzrosła aż o mniej więcej 40 lat.
więcej z tego numeru »
W roku jest tylko jeden Wielki Tydzień. I trzeba go przeżyć pobożnie, co wcale nie jest proste. Łatwo mają chyba tylko księża, którzy z racji swoich obowiązków, większość czasu spędzą w kościele.
W Chinach od dziesięcioleci dzieją się rzeczy straszne, które normalnemu człowiekowi nie mieszczą się w głowie (czytaj na s. 20–24). Jakie? Co roku wykonuje się tam 10 tysięcy egzekucji, by sprzedać organy na przeszczepy.
Stare porzekadło: „Boże, chroń nas przed fałszywymi przyjaciółmi, bo z wrogami sami sobie poradzimy” pasuje jak ulał do opieki państwa nad rodziną. Dla rodziny państwo jest fałszywym przyjacielem.
Modne stało się ostatnio deklarowanie niewiary, „wypisywanie się” z Kościoła, „rezygnowanie” z chrztu przyjętego w dzieciństwie.
Często powtarzana jest opinia, że o pokój trzeba walczyć za wszelką cenę, bo to najwyższa wartość. Czy rzeczywiście za wszelką cenę?
Dlaczego na bardzo wielu towarach widnieje napis „Made in China”? Na trampkach, parasolach, telewizorach, a nawet pamiątkach znad Bałtyku, wszędzie – „Made in China”. Nie tylko dlatego, że Chińczyków jest ponad miliard.
Kiedyś ludzie grzeszyli. Dzisiaj już nie. Czyżby świat szedł w dobrym kierunku, a ludzie z pokolenia na pokolenie żyli cnotliwiej? Niekoniecznie.
Niektórzy uważają, że prawda jest nudna, dlatego trzeba ją upiększać, tworząc tzw. faktoidy (więcej na str. 48 i 49). Mylą się, prawda jest najciekawsza. Oto kilka przykładów z aktualnego numeru „Gościa”.
Do kogo należą dzieci? Oczywiście że do rodziców. Czy aby na pewno? Dzieci już dawno zostały – przepraszam za wyrażenie – znacjonalizowane, czyli przekazane we władanie państwu. Przesadzam?
Wyjątkowo z okazji Bożego Narodzenia i Jubileuszu 2025.
Czyli filmowa dysputa, jakiej już dawno nie było. Nagrodzona w kategorii film fabularny na 39. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Maksymiliany.
Zwykle protesty oburzonych robią tylko dodatkową reklamę...
A dziś rocznica jego wprowadzenia. Siedem górniczych rodzin zostało pogrążonych w smutku największym - żałobie...
Nowe oświetlenie zaprezentowano w katedrze Monreale na Sycylii. To jedno z największych arcydzieł sztuki normańskiej.
Trwa 39. Międzynarodowy Festiwal Filmów Maksymiliany 2024, znany dawniej jako Festiwal Filmów Niepokalanów.
Ukazała się książkowa autobiografia Ala Pacino.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
12 grudnia w Stanach Zjednoczonych premiera nowego filmu Michała Kondrata. Kiedy zobaczymy go na naszych ekranach?
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Zwycięzca konkursu przygotuje wszystkie 14 stacji Drogi Krzyżowej, które zostaną czasowo umieszczone w Bazylice Watykańskiej w Wielkim Poście 2026 r.
Niekwestionowany król PRL-owskiej komedii.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...
Nowa książka Jakuba Maciejewskiego o mechanizmach zniewalania człowieka.
Jej ponowne otwarcie i rekonsekracja nastąpi w najbliższy weekend.
Dziennikarz, grafik, satyryk, malarz, a przede wszystkim twórca kultowego "Przekroju".
Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript.Zmień ustawienia lub wypróbuj inną przeglądarkę.