Od 20 stycznia do 20 lutego przed gmachem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu prezentowany jest Szlak Malarstwa Barokowego im. Franza Antona Sebastiniego na Śląsku. Wystawa "Śląski Tiepolo" to finał projektu z 2012 roku prowadzonego przez zespół historyków sztuki pod kierunkiem naukowym prof. dr. hab. Andrzeja Kozieła.
W sanktuarium Pani Cierpliwie Słuchającej od 21 do 30 stycznia odbyły się rekolekcje diecezjalnej diakonii muzycznej Ruchu Światło-Życie, a konkretnie Kurs Animatorów Muzycznych Oazy (KAMUZO) i Oaza Rekolekcyjne Animatorów Muzycznych (ORAMuz).
Wspólnota Misyjnej Jutrzenki z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie, znów przygotowała swoje misyjne jasełka w ramach akcji Kolędnicy Misyjni. W tym roku ofiary pomogą dzieciom z Kazachstanu, Uzbekistanu i Kirgistanu. Z powodu epidemii, nagrany spektakl pokazali za pośrednictwem parafialnej transmisji.
W Galerii Arcydzieł Zamku Królewskiego w Warszawie zagościła "Madonna z Dzieciątkiem" Paola Uccella, jednego z najznamienitszych przedstawicieli sztuki XV wieku. Obraz wyeksponowany został w sąsiedztwie pochodzących z zamkowej kolekcji dzieł czterech innych włoskich mistrzów z okresu średniowiecza i wczesnego renesansu.
Władysław Trebunia-Tutka był nie tylko wirtuozem góralskich
instrumentów, ale i pędzla. Jego freskom z lat 70. i 80. ub.iegłego wieku
groziło zniszczenie. Tymczasem polichromia zyskała nowy blask i nowe miejsce
ekspozycji. Zapoznali się z nią uczestnicy obozu narciarsko-artystycznego w Poroninie. Ich przewodnikiem była córka artysty, Anna Trebunia-Wyrostek.
Oryginalny wizerunek Matki Bożej z bocznego ołtarza katedry wrocławskiej zniknął. Obraz został przekazany do konserwacji i badań historyków sztuki. Na swoje miejsce wróci dopiero we wrześniu. Byliśmy przy pakowaniu obrazu i zabytkowej ramy. Zobaczcie zdjęcia Madonny Sobieskiego z bliska, bardzo bliska.
Interaktywną ekspozycję pt. „Strach ma wielkie oczy” można oglądać do grudnia 2022 roku. Adresowana jest do przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych do klasy IV.
Finałowe przesłuchania XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie trwają od 13 do 15 stycznia w gmachu Będzin Areny. Wszyscy wykonawcy z Polski prezentują się na scenie osobiście. Z powodu pandemii w przypadku wykonawców z zagranicy jury odtwarza nagrania ich występów (wśród zdjęć w galerii - na ekranie widać występ scholi liturgicznej z parafii św. Stanisława w Rzymie). Koncert galowy odbył się 16 stycznia.
Zapraszamy do obejrzenia naszych zdjęć nigdy dotąd nie publikowanych z pierwszego wernisażu wystawy "Dekalog w obrazach", który odbył się z udziałem dziesięciu wybitnych polskich artystów w Galerii Hortar w Tarnowie 11 stycznia 2007 roku.