Bukowińskie Kolędowanie odbyło się już po raz dwunasty. Tym razem potomkowie górali czadeckich, którzy mieszkają na ternie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i w różnych częściach Polski, przyjechali do Smogór k. Ośna Lubuskiego, gdzie proboszczem jest ich kapelan ks. Jerzy Najdek. 11 stycznia były Msza św., Różaniec za zmarłych i wspólne kolędowanie.
9.01. W Muzeum Śląska Opolskiego do 5 kwietnia można oglądać wystawy, które łączy postać prof. Jindřicha Štreita. "Gdzie jest mój dom?" (fotografie prof. J. Štreita) oraz "Poza miastem. Sowiniec jako nieoficjalne centrum czechosłowackiej kultury 1974-1989" (kolekcja prof. J. Štreita).
Niezwykły blisko trzygodzinny koncert kolęd, śpiewanych na tysiące głosów zgromadził na Torwarze nie tylko warszawską publiczność. Był opłatek, życzenia i bisy na życzenie publiczności, która domagała się by jeszcze raz na scenie zabrzmiał utwór Arki Noego, "Świeć gwiazdeczko, świeć".
Wydarzenie, na które zaproszone są zwłaszcza dzieci, odbyło się już po raz 13. Zanim światełka na drzewku zostały zapalone, godzinny koncert zagrała Mała Armia Janosika.
14.12.19, Sławięcice. Justyna i Jan Grzywoczowie oraz ich dzieci Weronika i Karol pielęgnują w domu zarówno tradycje spiskie (pani Justyna pochodzi z Czarnej Góry na Spiszu), jak i śląskie - skąd pochodzi pan Jan.
Niegdyś jezuicka perła sakralna skrywa piękne zabytki i cenne eksponaty, które już wkrótce wierni będą mogli zobaczyć, dzięki staraniom ks. Arkadiusza Krziżoka.