Celtyckie korzenie Asterixa

“Asteriks i Celtowie” – taki tytuł nosi wystawa, którą do 9 kwietnia można oglądać w dawnej hucie żelaza w niemieckiej miejscowości Völklingen.

Na 6000 metrów kwadratowych wpisanego na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO zakładu, zgromadzono niezliczoną ilość komiksowych rysunków, gadżetów oraz autentycznych, archeologicznych eksponatów z czasów wojen galijskich.

Jak zapewniają twórcy ekspozycji, słynni komiksowi bohaterowie odkrywają przed zwiedzającymi swe celtyckie korzenie, a rysunki autorstwa René Goscinnego i Alberta Uderzo wchodzą w swoisty dialog z przedmiotami z galo-rzymskiej epoki. Dzięki temu osoby zwiedzające wystawę mają szansę choć na chwilę przenieść się w czasie i zagłębić w galijsko-celtycką codzienność.

Wystawie towarzyszy także cykl wykładów podczas których profesorowie specjalizujący się m.in. w archeologii i historii sztuki szczegółowo omówią czasy wodza Wercyngetoryksa, okres, gdy Galia stała się rzymską prowincją, a także dzieła sztuki antycznej, które pojawiają się na kartach komiksów o przygodach Asterixa i Obelixa.
 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.