„Głęboka woda” Magdaleny Łazarkiewicz zdobyła Nagrodę Prix Italia dla najlepszego serialu TV w konkursie tegorocznej 64. edycji prestiżowego, najstarszego festiwalu produkcji telewizyjnej – Prix Italia.
Jest to pierwsza w historii imprezy tak ważna nagroda dla produkcji fabularnej z Polski.Jury nagrodziło polski serial, ponieważ prezentowany odcinek był według niego „nie tylko wstrząsającym studium samotności uzależnionego muzyka ulicznego i jego autodestrukcyjnej relacji z matką, lecz również wspaniałą pracą artystyczną na najwyższym, profesjonalnym poziomie.”
Nagradzana już wcześniej w tym roku w Chicago i Monte-Carlo, „Głęboka woda” została zrealizowana przez TVP2 we współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej oraz Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich. Bohaterowie serialu to osoby, które angażują się w problemy innych ludzi. Są swoistymi „Aniołami Stróżami" chcącymi i potrafiącymi pomóc. To ostatni sprawiedliwi, nie wahający się wyciągnąć pomocną dłoń. Z zawodu - pracownicy socjalni, z powołania - społecznicy, którzy przeprowadzą potrzebujących przez „głęboką wodę", na bezpieczny brzeg.
W konkursie tegorocznej edycji festiwalu Prix Italia zaprezentowano również inne filmy TVP. W kategorii „dokument” pokazano „Wierę Gran” Marii Zmarz-Koczanowicz, „Drugą stronę plakatu” Marcina Latałło i „Tata poszedł na ryby” Grzegorza Packa.
„Wiera Gran” – najnowszy film Marii Zmarz-Koczanowicz, wyprodukowany przez Studio Largo i TVP2, to fascynujący portret Żydowskiej pieśniarki, której skomplikowane losy podczas i po drugiej wojnie światowej zrekonstruowała Agata Tuszyńska w swej książce „Oskarżona: Wiera Gran.” Film przedstawia liczne materiały archiwalne i rozmowy z Wierą Gran, z których wyłania się portret kobiety zmuszonej do konfrontacji nie tylko ze złem wojny, ale również z odrzuceniem i wrogością ze strony najbliższej jej grupy społecznej.
Nagrodzona w Nowym Jorku i pokazywana z sukcesem w Montrealu „Druga strona plakatu”, wyprodukowana przez Redakcję Kutury TVP1 i SF Kalejdoskop, to pierwszy dokument poświęcony jednemu z najważniejszych ruchów graficznych XX wieku: Polskiej Szkole Plakatu. Polskie plakaty przekładały sztukę nad komercję. Ujmowały esencję danego zjawiska - filmu, sztuki teatralnej, wystawy, wydarzenia sportowego albo politycznego w jednym ikonicznym obrazie. Wyrażały wolność twórców w czasach komunistycznych. Z dzisiejszej perspektywy Polski Plakat opowiada historię powojennej Polski i relacje artystów z władzą.
Wspólprodukowany przez TVP Kultura „Tata poszedł na ryby” – ostatni film Grzegorza Packa ukazuje Juana van Tonder, bon vivant’a z Cape Town, który pod wpływem traumatycznego wydarzenia zakłada w Pomfret, małej Południowoafrykańskiej wiosce, sierociniec dla czarnoskórych dzieci. Jednak przeszłość wciąż powraca w bolesnych wspomnieniach. Krok po kroku odkrywamy motywy, które doprowadziły Juana do Pomfret. Pedofil? Życiowy rozbitek? Uciekinier? Święty? A może Juan, przyjmując na siebie jak u Cotzee’ego hańbę apartheidu, próbuje jej zadośćuczynić?
Festiwal odwiedził również w tym roku Krzysztof Zanussi, który został uhonorowany nagrodą Massimo za całokształt twórczości i zaprezentował wybór swoich filmów, m.in. „Persona non grata.”
Festiwal Prix Italia – najstarszy światowy festiwal filmów telewizyjnych – zaprezentował w tym roku prawie tysiąc programów z całego świata
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.