Na góralskich pasterkach powitają wierni w Beskidach narodzenie Zbawiciela. Uroczyste msze święte odprawione zostaną między innymi w Szczyrku i Żabnicy, a także na górze Dębowiec w Bielsku-Białej. Kolędy zaśpiewają góralskie kapele.
Góralska pasterka zostanie odprawiona w sanktuarium Pani Beskidów na Górce w Szczyrku. Pielgrzymów wezwą na modlitwę góralskie trombity. Zapłonie także watra, czyli ogromne ognisko, przy którym wierni przełamią się opłatkiem. Kolędy zaśpiewa zespół regionalny Klimczok.
W miejscu, gdzie stoi szczyrkowskie sanktuarium, w 1894 roku 12-letniej Juliannie Peździe ukazała się Matka Boża. Później widziała ją jeszcze dwójka innych dzieci: Marianna Pezdek oraz Marianna Marek. Dzieci otrzymały od Maryi szereg zaleceń. Matka Boża miała zwrócić szczególną uwagę na odmawianie modlitwy Anioł Pański, a także kazała wybudować kaplicę. Drewniana kapliczka powstała jeszcze w 1894 roku. W 1912 roku rozpoczęła się budowa murowanej kaplicy. W latach 1948-1953 wzniesiony został obecnie istniejący kościół-sanktuarium.
Góralska muzyka na pięćdziesiąt instrumentów i dwieście głosów przywita Jezusa w ubożuchnej szopce w kościele parafialnym w Żabnicy w Beskidzie Żywieckim. "Okarynki, fujrecki, skrzypki, dudy, basy, bydom grały Jezuskowi po syściutkie casy" - zaprosili organizatorzy.
Pasterka odprawiona zostanie także w kaplicy akademickiej na górującej nad Bielskiem-Białą górze Dębowiec. Rokrocznie gromadzi ona setki bielszczan, świętujących narodziny Chrystusa w górskiej scenerii. Wielu uczestników przychodzi z pochodniami lub lampionami. Dodatkową atrakcją jest panorama; z polany na Dębowcu roztacza się widok na Bielsko-Białą oraz okoliczne góry. Pasterki w drewnianej kaplicy, położonej nieopodal schroniska, odprawiane są od kilkunastu lat.
W Beskidach panuje odwilż. Temperatury są dodatnie, a wierni, którzy będą uczestniczyli w pasterkach powinni pamiętać o parasolach.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.