Muzyczna droga

W prowincji Henan w środkowych Chinach otwarto pierwszą drogę, na której jadące samochody wytwarzają wibracje układające się w dwie melodie. Jedną z nich jest fragment chińskiego hymnu - podaje agencja EFE.

michal18c Mo Li Hua v. 2

"Muzyczny" kawałek drogi ma 300 metrów długości, i żeby odegrać melodię, samochody muszą pokonać go z minimalną prędkością 40 kilometrów na godzinę. Podczas jazdy w jedną stronę słychać fragment chińskiego hymnu, a w drugą - popularny utwór ludowy "Mo Li Hua" (kwiat jaśminu).

Melodia powstaje dzięki setkom drobnych rowków hamujących w asfalcie, które wprawiają przejeżdżające samochody w harmonijne wibracje. Słychać je zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz auta.

To pierwsza tego typu droga w Chinach. Podobne powstały już wcześniej w m.in. Japonii, Korei Południowej oraz Danii. Na ten niecodzienny pomysł wpadli w 1994 roku dwaj duńscy artyści, którzy nazwali swój wynalazek asfaltofonem.

Podobna droga w Kalifornii w USA została ponownie wylana asfaltem i pozbawiona muzycznych właściwości ze względu na okolicznych mieszkańców, którzy uskarżali się na nieustanny hałas.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama