202 placówki kulturalne otwarte do późnej nocy, bogata oferta wydarzeń plenerowych, specjalne linie muzealne i wydłużony czas kursowania transportu miejskiego - już w tę sobotę, po raz 18.
Podobnie, jak w latach poprzednich, w Nocy Muzeów nie biorą udziału jedynie muzea czy miejsca kojarzone z kulturą, ale też te nieoczywiste i często na co dzień niedostępne. W sobotę będzie można wybrać się na spacer po ruinach Radiostacji Babice w Lesie Bemowskim czy zwiedzić zakamarki kina Iluzjon. Przy pl. Defilad działać będzie interaktywna instalacja przenosząca w świat sztuki, dzięki której każdy uczestnik będzie mógł swoje zdjęcie zobaczyć w formie znanego obrazu.
Po raz pierwszy w Noc Muzeów będzie można odwiedzić Strzelecką 8 - Izbę Pamięci prowadzoną przez warszawski Oddział IPN. W godz. 15-16 najmłodsi będą mieli zajęcia dostosowane do wieku, dorośli będą mogli zwiedzić piwnice dawnej katowni. W godz. 16-17 odbędą się zajęcia edukacyjne dla młodzieży "Czy inskrypcje mogą być dowodem zbrodni?", od 17.00 do 23.00 przewidziano oprowadzanie po piwnicach i wystawie stałej (wejście co 30 minut). Wśród wydarzeń towarzyszących: diorama pt. "Codzienność pod sowieckim butem" w wykonaniu członków Towarzystwa Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury oraz Rodzinnej Grupy Historycznej "Szwadron Żandarmerii", projekcja filmu pt. "Katownie praskie" (reż. Ewa Szakalicka) oraz quiz z nagrodami dla młodzieży.
Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza na Noc Muzeów, którą przygotowało w tym roku pod hasłem wielokulturowości. O godz. 19 kamienica przy ul. Foksal 11 ożyje m.in. za sprawą koncertów. Mariusz Libla specjalnie na ten wieczór zaprojektował wielkoformatową instalację wizualną, nawiązującą do hasła wydarzenia: "Jeden człowiek, wiele wymiarów". Na balkonie wystąpią z ormiańskim repertuarem folkowym wybitni awangardowi muzycy Olgierd Dokalski i Stanisław Matys, a na dziedzińcu Chór CMJP2 pod batutą Jana Krutula wykona o 21.30 m.in. "Cztery pieśni kurpiowskie" oraz "Modlitwę o pokój" w językach polskim i ukraińskim. Fundacja "Rubin", tworząca Żywą Bibliotekę Warszawa, umożliwi wsłuchanie się w prawdziwe osobiste historie, których na co dzień nie sposób usłyszeć, a które mają niesamowitą moc zmiany myślenia, obalania stereotypów i poruszania do głębi, jak np. opowieść samodzielnej mamy, mężczyzny z niepełnosprawnością, osoby w cyklu przemocowym czy muzułmanki.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.