202 placówki kulturalne otwarte do późnej nocy, bogata oferta wydarzeń plenerowych, specjalne linie muzealne i wydłużony czas kursowania transportu miejskiego - już w tę sobotę, po raz 18.
Od 12.00 do 00.00 możliwe też będzie zwiedzanie wystawy stałej Mt 5,14 w pierścieniu pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej. Umiejscowienie odpowiada wysokości VIII piętra, co przy niewysokiej zabudowie warszawskiego Wilanowa pozwala poczuć się bliżej tej rzeczywistości, do której odkrywania zachęcają patroni muzeum - papież Jan Paweł II i prymas Stefan Wyszyński. Nowoczesna ekspozycja przypomina losy tych dwóch wielkich postaci. Do zobaczenia są tutaj unikatowe eksponaty, m.in. bezcenna koralowo-perłowa sukienka Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry, kopia papieskiej kapy milenijnej wykonana przez słynną włoską pracownię X Regio oraz kroplówka podana Janowi Pawłowi II po zamachu w 1981 roku. O godz. 12, 13 i 14 dla najmłodszych przygotowano "Opowieści wiewiórki Nasturcji", przedstawienie kukiełkowe o życiu Stefka Wyszyńskiego, realizowane przez artystów z teatru Lalka. W godz. 15-21 będzie można również obejrzeć replikę auta bp. Karola Wojtyły. Przed muzeum stanie replika historycznej warszawy M20, której właścicielem od 1958 r. był późniejszy papież. Co prawda, nigdy nie miał prawa jazdy, ale z kierowcą dojeżdżał nią na wizytacje parafii oraz wykłady na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także na górskie wycieczki i spływy kajakowe. Replikę samochodu wykonał Adam Klimek (TVN Turbo) na zamówienie Mt 5,14.
Muzeum Archidiecezji Warszawskiej przy ul. Dziekania 1 będzie otwarte od 19.30. W tym czasie zostanie udostępniona część wystawy stałej, gdzie znajdują się m.in. pamiątki związane z bł. Stefanem Wyszyńskim. Otwarta będzie również wystawa czasowa “Tylko nie udawaj… obrazy i ekfrazy”, na którą składa się ponad czterdzieści dzieł malarstwa polskiego z XIX i XX wieku. W ramach Nocy Muzeów zaplanowano również dwie prelekcje: o godz. 20 wykład na temat „Europa Jubilans, Józefa Mehoffera – pozornie scena rodzajowa…” wygłosi dr Łukasz Kossowski; o 21.30 wykład dr Ewy Koprysz, kustosz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej, na temat „Albrecht Dürer i jego drzeworyty w zbiorach MAW”, połączony będzie z prezentacją wybranych drzeworytów Dürera.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.