Warszawa w Fotoplastykonie

Muzeum Powstania Warszawskiego zaprasza do Fotoplastykonu Warszawskiego na wystawę prezentującą Warszawę z początku XX wieku. W 47 stereoskopowych obrazach zostały zamknięte widoki stolicy ze znanych i mniej znanych zakątków miasta m.in.

Wystawa Czar stolicy pochodzi ze zbiorów Muzeum Śląskiego. Była prezentowana w tamtejszym fotoplastykonie od stycznia 2010 roku. Teraz  zdjęcia po raz pierwszy będzie można zobaczyć w magicznym bębnie Fotoplastykonu w Al. Jerozolimskich 51.

W 47 stereoskopowych obrazach zostały zamknięte widoki stolicy ze znanych i mniej znanych zakątków miasta. Obok handlujących starzyzną przekupek na placu Za Żelazną Bramą, czy pierwszych elektrycznych tramwajów na Krakowskim Przedmieściu można zobaczyć unikalne zdjęcia z budowy Mostu Poniatowskiego oraz peronów dworca kolei warszawsko – wiedeńskiej.

Rosyjskie reklamy na ulicach, objazdowy cyrk A. Pincla, czy dymiące parowozy kolejek wąskotorowych – to wszystko składa się na obraz nieistniejącej już Warszawy w ostatnich dniach przed wybuchem I wojny światowej.

Fotoplastykon w al. Jerozolimskich 51 jest unikalny – powstał na początku XX w. i z przerwami działał przez całe stulecie. W swoich zbiorach posiada już ponad 5000 unikalnych stereoskopowych fotografii ułożonych w blisko 100 kolekcji, przedstawiających niemal wszystkie zakątki świata. Czynny jest od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 - 18.00, a w każdą niedzielę  prezentowana jest dawna Warszawa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama