Hollywood o Polakach i Żydach

Jessica Chastain, nagrodzona „Złotym Globem” za kreację w filmie „Wróg numer jeden”, wystąpi w filmie o Polakach ratujących z narażeniem życia Żydów w czasie II wojny światowej.

Chastain dwukrotnie, za drugoplanową rolę w filmie „Służące” oraz pierwszoplanową rolę w filmie „Wróg numer jeden”, otrzymała nominację do Oscara. Za rolę agentki CIA we „Wrogu numer jeden” zdobyła prestiżową nagrodę „Złotego Globu” dla najlepszej aktorki.

 Scenariusz filmu powstał według bestsellerowej książki Diane Akerman „Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych w warszawskim zoo” wydanej również w Polsce, w 2009 roku. Autorka oparła swoją książkę głównie na pamiętnikach Antoniny Żabińskiej.

Jan Żabiński wraz z żoną Antoniną wykorzystywali warszawskie zoo do ukrywania Żydów szmuglowanych z terenów warszawskiego getta. W ciągu trzech lat przez zoo przeszły setki uciekinierów, niektórzy z nich mieszkali w piwnicy willi Żabińskich, znajdującej się na terenie ogrodu. Działalność dra Żabińskiego i jego żony uhonorował izraelski instytut Jad Waszem nadając obojgu w 1965 roku tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.