Wymianę zużytej lodówki na bilety do teatru lub filharmonii proponują organizatorzy kampanii ""Zamień elektroOdpady na Kulturalne Wypady". Zbiórkę elektrośmieci w Katowicach poprzedzi Festyn Zielonego Kina nt. oddziaływania elektroodpadów na środowisko.
"W czasie zbiórki będzie można wymienić zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny na wejściówki do instytucji kulturalnych bądź sportowych w Katowicach. Ilość wejściówek będzie zależała od wielkości oddanego sprzętu. Za lodówkę będzie można np. otrzymać dwa bilety" - powiedziała PAP koordynatorka kampanii Anna Tarkowska z Fundacji Zielona Liga z Katowic.
Tarkowska poinformowała, że udział w akcji potwierdziły instytucje kultury takie jak: Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego, Filharmonia Śląska im. Henryka Mikołaja Góreckiego, Kinoteatr Rialto oraz Kino Kosmos - Centrum Sztuki Filmowej.
Wykaz sprzętu oraz informacja ile biletów można otrzymać za udział w zbiórce znajduje się na stronie internetowej http://www.recykling.org.pl/. Dwie wejściówki będzie można m.in. otrzymać m.in. w zamian za zużytą pralkę, zmywarkę, dużą kserokopiarkę biurową. Jedną wejściówkę będzie można dostać m.in. za pięć świetlówek, mikrofalówkę, dwa telefony komórkowe, dwie myszki komputerowe.
Zbiórka elektrośmieci odbędzie się w sobotę na Lotnisku Muchowiec w Katowicach. "Poprzedzi ją Festyn Zielonego Kina (piątek). Podczas imprezy będziemy prezentować filmy poświęcone tematyce elektroodpadów. Kino będzie napędzane energią pochodzącą z czterech rowerów, rowery z kolei będą napędzane siłą mięśni uczestników" - powiedziała Tarkowska.
Program kampanii został zaprezentowany w środę podczas zorganizowanej w Katowicach konferencji prasowej.
Kampania "Zamień elektroOdpady na Kulturalne Wypady" jest dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Organizatorem akcji jest Fundacja EkoRozwoju z Wrocławia. W woj. śląskim kampanię koordynują Fundacja Zielonej Ligi oraz Fundacja Arka.
To odpowiedź na papieską zachętę do ukazywania punktów wspólnych wiary i kultury.
Czyli smutne losy Flipa i Flapa. Bo już z końcówki ich kariery.
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.