Podobno w Kutnie znajduje się geometryczny środek Europy. Ile w tym prawdy, nie sprawdzałem, ale wiem na pewno, że 21-23 czerwca Kutno stanie się poetyckim centrum kontynentu.
Wszystko za sprawą festiwalu „Złoty Środek Poezji”. Impreza odbywa się już po raz dziewiąty i z roku na rok jej ranga rośnie. W tym roku towarzyszy jej hasło: „Nowa poezja, ojczyzna i dziewczyna”. Obok świetnych poetów polskich, takich jak Ewa Lipska, Tadeusz Dąbrowski czy Sergiusz Sterna-Wachowiak, zaprezentują się w Kutnie twórcy niemieccy: Angelika Janz, Jan Wagner i Uljana Wolf. Szczegółowy program można znaleźć na stronie: www.zlotysrodekpoezji.pl.
Festiwalowi jak zwykle towarzyszą konkursy. Z pewnością wielu młodych (i nie tylko) poetów stanie w szranki w VIII Otwartym Konkursie Jednego Wiersza. Jednak najważniejsza z rywalizacji to Ogólnopolski Konkurs Literacki „Złoty Środek Poezji”, w którym profesjonalne jury wyłania najlepszy poetycki debiut minionego roku. Tym razem jest to zbiór „Księga wyjścia awaryjnego”, wydany przez brzeskie Stowarzyszenie Żywych Poetów. W programie imprezy znalazło się również spotkanie z jurorami: Karolem Maliszewskim, Krzysztofem Kuczkowskim, Wojciechem Kudybą, Eugeniuszem Tkaczyszynem-Dyckim i organizatorem kutnowskiego przedsięwzięcia – Arturem Fryzem.
Poezja od zawsze była związana z muzyką, nie może więc zabraknąć tej drugiej sztuki podczas „Złotego Środka”. Będą koncerty zespołów muzyki tradycyjnej, a także poetów śpiewających i melodeklamujących z towarzyszeniem zespołów. I wreszcie koncerty gwiazd. Legendarna grupa De Press występuje z programem „Bo jo cie kochom: Ojczyzna i dziewczyna”. Pochodzący z Moskwy bard Andriej Kotin zaśpiewa w trzech językach: po polsku, rosyjsku i niemiecku. Festiwal zamknie zaś w niedzielny wieczór „Monodia polska” Adama Struga, podczas której artyści spróbują sięgnąć do źródeł polskiej kultury literackiej i muzycznej. Zapowiada się prawdziwa poetycko-muzyczna uczta!
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.