Para prezydencka na inauguracji 45. Festiwalu Folkloru Ziem Górskich

W niedzielę w Zakopanem rozpoczął się 45. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Przez tydzień zespoły będą rywalizowały o główne trofeum - Złotą Ciupagę. Gościem inauguracji był prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką.

Prezydencka para przyjechała do Zakopanego z prywatną wizytą. Prezydenta przywitał burmistrz Zakopanego Janusz Majcher, który wraz z dyrektorem festiwalu Andrzejem Kaweckim przekazał jako podarunek drewnianą makietę kościółka na Jaszczurówce, zaprojektowanego przez twórcę stylu zakopiańskiego Stanisława Witkiewicza.

Burmistrz poprosił Komorowskiego o objęcie honorowym patronatem zbliżających się obchodów Roku Witkiewiczowskiego. W 2015 r. przypadnie 100. rocznica śmierci Witkiewicza. Prezydent wyraził chęć objęcia patronatem wydarzenia i powiedział, że sam jest związany z kresami, podobnie jak twórca stylu zakopiańskiego. Komorowski mówił, że bardzo ceni styl architektoniczny stworzony przez Witkiewicza.

Para prezydencka spotkała się później z uczestnikami festiwalu, mieszkańcami Zakopanego i turystami. W poniedziałek prezydent ma spotkać się natomiast z prezydentem Słowacji w Czerwonym Klasztorze niedaleko Zakopanego.

Po mszy ulicami Zakopanego przeszedł korowód wszystkich zespołów biorących udział w wydarzeniu. Idąc Krupówkami, zespoły co jakiś czas zatrzymywały się, aby pokazać tłumnie zgromadzonej publiczności namiastkę swoich umiejętności. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się dwa najbardziej egzotyczne zespoły - z afrykańskiego Beninu i indonezyjskiej Jawy.

Wśród zagranicznych uczestników konkursu o główne trofeum festiwalu, czyli Złotą Ciupagę, powalczą także górale z Bułgarii, Chorwacji, Cypru Północnego, Czech, Węgier, Macedonii, Rumunii i Rosji, a także grupa górali polskich z Kanady. Z Polski na festiwal zakwalifikowały się zespoły: Dolina Popradu z Piwnicznej-Zdroju, Zespół Regionalny Regle im. Jana Jędrola z Poronina, Zespół Regionalny Istebna z Istebnej oraz Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Łastiwoczka z Przemkowa.

Wieczorem w wielkim festiwalowym namiocie na zakopiańskiej Równi Krupowej odbył się koncert inauguracyjny, w którym uczestniczyła para prezydencka. Początek tego góralskiego święta oznajmił dźwięk tradycyjnych góralskich instrumentów pasterskich.

Przez najbliższy tydzień zespoły będą rywalizowały o główne trofeum - Złotą Ciupagę - w trzech kategoriach: zespołów prezentujących folklor w formie autentycznej, artystycznie opracowanej i stylizowanej.

Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich odbył się w Zakopanem w 1968 roku. Tegoroczna impreza potrwa do 31 sierpnia i zakończy się uroczystym wręczeniem Złotych Ciupag oraz koncertem finałowym. Głównym organizatorem Festiwalu jest Biuro Promocji Zakopanego. Patronat honorowy nad imprezą objęła małżonka prezydenta Anna Komorowska.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama