W niedzielę w Zakopanem rozpoczął się 45. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Przez tydzień zespoły będą rywalizowały o główne trofeum - Złotą Ciupagę. Gościem inauguracji był prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką.
Prezydencka para przyjechała do Zakopanego z prywatną wizytą. Prezydenta przywitał burmistrz Zakopanego Janusz Majcher, który wraz z dyrektorem festiwalu Andrzejem Kaweckim przekazał jako podarunek drewnianą makietę kościółka na Jaszczurówce, zaprojektowanego przez twórcę stylu zakopiańskiego Stanisława Witkiewicza.
Burmistrz poprosił Komorowskiego o objęcie honorowym patronatem zbliżających się obchodów Roku Witkiewiczowskiego. W 2015 r. przypadnie 100. rocznica śmierci Witkiewicza. Prezydent wyraził chęć objęcia patronatem wydarzenia i powiedział, że sam jest związany z kresami, podobnie jak twórca stylu zakopiańskiego. Komorowski mówił, że bardzo ceni styl architektoniczny stworzony przez Witkiewicza.
Para prezydencka spotkała się później z uczestnikami festiwalu, mieszkańcami Zakopanego i turystami. W poniedziałek prezydent ma spotkać się natomiast z prezydentem Słowacji w Czerwonym Klasztorze niedaleko Zakopanego.
Po mszy ulicami Zakopanego przeszedł korowód wszystkich zespołów biorących udział w wydarzeniu. Idąc Krupówkami, zespoły co jakiś czas zatrzymywały się, aby pokazać tłumnie zgromadzonej publiczności namiastkę swoich umiejętności. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się dwa najbardziej egzotyczne zespoły - z afrykańskiego Beninu i indonezyjskiej Jawy.
Wśród zagranicznych uczestników konkursu o główne trofeum festiwalu, czyli Złotą Ciupagę, powalczą także górale z Bułgarii, Chorwacji, Cypru Północnego, Czech, Węgier, Macedonii, Rumunii i Rosji, a także grupa górali polskich z Kanady. Z Polski na festiwal zakwalifikowały się zespoły: Dolina Popradu z Piwnicznej-Zdroju, Zespół Regionalny Regle im. Jana Jędrola z Poronina, Zespół Regionalny Istebna z Istebnej oraz Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Łastiwoczka z Przemkowa.
Wieczorem w wielkim festiwalowym namiocie na zakopiańskiej Równi Krupowej odbył się koncert inauguracyjny, w którym uczestniczyła para prezydencka. Początek tego góralskiego święta oznajmił dźwięk tradycyjnych góralskich instrumentów pasterskich.
Przez najbliższy tydzień zespoły będą rywalizowały o główne trofeum - Złotą Ciupagę - w trzech kategoriach: zespołów prezentujących folklor w formie autentycznej, artystycznie opracowanej i stylizowanej.
Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich odbył się w Zakopanem w 1968 roku. Tegoroczna impreza potrwa do 31 sierpnia i zakończy się uroczystym wręczeniem Złotych Ciupag oraz koncertem finałowym. Głównym organizatorem Festiwalu jest Biuro Promocji Zakopanego. Patronat honorowy nad imprezą objęła małżonka prezydenta Anna Komorowska.
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...