Jazz po polsku. W Berlinie

HERA, Biotone i Imagination Quartet zaprezentują się niemieckiej publiczności podczas festiwalu "Jazz po polsku", organizowanego w Berlinie. Impreza odbywać się będzie w dniach 4 - 6 października w Kunstfabrik Schlot.

"Jazz po polsku" to festiwal, przedstawiający nowoczesną muzykę z pogranicza jazzu i awangardy. W berlińskim Kunstfabrik Schlot wystąpią trzy polskie grupy jazzowe młodego pokolenia - HERA, Biotone i Imagination Quartet.

"Polski jazz, od momentu wyjścia z podziemia w latach 50-tych, odznaczył się swoim innowacyjnym stemplem na całym gatunku. Muzycy jak Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski czy Zbigniew Seifert mieli niebagatelny wkład we wzbogacenie europejskiej sceny kulturowej. Ruch +yassowy+ wywołał konstruktywne i inspirujące zaniepokojenie w środowiskach muzycznych. A teraz zawitają do nas młodzi muzycy, którzy wkraczają na scenę z niekonwencjonalnymi pomysłami i wielkim zapałem" - ocenił Bert Noglik, dyrektor Jazzfest Berlin.

Imprezę otworzy 4 października występ Imagination Quartet. Projekt, zainicjowany w 2009 r., oparty jest na klasycznej jazzowej estetyce. Formację tworzą: gitarzysta Michał Sołtan, saksofonista Damian Pińkowski, basista Dariusz Świtalski i perkusista Maciej Dziedzic. Zespół występował podczas takich festiwali jak Copenhagen Jazz Festival, Krokus Jazz Festival w Jeleniej Górze, Jazz Juniors w Krakowie oraz Dreszer Jazz Festival w Warszawie. W 2012 r. ukazała się debiutancka płyta zespołu "Imagination Quartet", zawierająca 11 oryginalnych kompozycji.

5 października berlińskiej publiczności zaprezentuje się wrocławska grupa Biotone, którą tworzą: puzonista Michał Tomaszczyk, saksofonista Przemysław Florczak, kontrabasista Andrzej Zielak i perkusista Sebastian Kuchczyński.

michaltompuz BIOTONE - ANOTHER SPACE

W 2012 r. ukazała się debiutancka płyta formacji pt. "Unspoken Words". Krążek został nominowany do Nagrody Akademii Fonograficznej Fryderyk 2012 w kategorii "Jazzowy fonograficzny debiut roku". Zespół został także nagrodzony podczas festiwalu Junior Jazz 2008 w Usti nad Labem, otrzymał nagrodę "Klucz do kariery" w ramach Gorzów Jazz Celebrations (2009), Nagrodę dla Najlepszego Zespołu XIII Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni (2010). W 2013 r. Biotone wystąpił na festiwalu Warsaw Summer Jazz Days.

Festiwal zamknie, 6 października, występ HERY, jednej z popularniejszych grup warszawskiej sceny jazzowej. Zespół dowodzony przez kompozytora Wacława Zimpla, wydał dwie, dobrze przyjęte, płyty: "Where My Complete Beloved Is" (2011) oraz "Seven Lines" (2013), nagrana z udziałem perkusisty Hamida Drake'a. Zespół tworzą: klarnecista Wacław Zimpel, kontrabasista Ksawery Wójciński, perkusista Paweł Szpura i saksofonista Paweł Posteremczak. Muzyka grupy czerpie z tradycji muzyki ludowej, hinduskiej i afrykańskiej.

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2012 r. w ramach Copenhagen Jazz Festival; w Kopenhadze wystąpili wówczas: Imagination Quartet, JazzPospolita, Levity, HERA, GMO Trio, Nowicki-Święs-Frankiewicz Trio, The Light, Tomasz Licak Sextet, Niechęć oraz Leszek Możdżer.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| JAZZ, KULTURA, MUZYKA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama