Do bliższego zapoznania się ze św. Anną zaprasza o. Jozafat R. Gohly.
Książka powstała z kilku okazji: 250-lecia obchodów kalwaryjskich, 100-lecia groty lurdzkiej, a także kanonizacji Jana Pawła II – największego pielgrzyma na „górę ufnej modlitwy”.
Ojciec Jozafat Gohly, w którego dorobku pisarskim nie jest to przecież pierwsza publikacja poświęcona Górze Świętej Anny, tym razem skupia się przede wszystkim na postaci samej babci Jezusowej – św. Annie. Opisuje jej historię zawartą w apokryfach początków chrześcijaństwa.
Pisze o relikwiach przechowywanych w sanktuarium św. Anny, nie rozstrzygając o ich autentyczności – bo wiara poświadczona wieloma cudami jest ważniejsza od ścisłej wiedzy.
Autor oprowadza czytelnika po sanktuarium i dziejach kultu św. Anny. Szczególnie pieczołowicie analizuje artystyczne i teologiczne znaczenie cudownej figurki św. Anny Samotrzeciej („świętej z trzema głowami”, jak mawiają dzieci). Znakomicie uzupełniają tę część książki zdjęcia fragmentów figurki.
W części poświęconej kultowi św. Anny nie zabrakło kroniki pobytu na jej górze wybitnych postaci świata chrześcijańskiego, a także władców świeckich.
Osobny rozdział, rzecz oczywista, poświęcony jest związkom św. Jana Pawła II z tym miejscem.
Każdy rozdział kończy się modlitwą, by ta książka stała się prawdziwą duchową pielgrzymką.
***
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.