Czuwanie z Gaździną

Góralki niosące pochodnie przy figurze Gaździny Podhala, setki osób czekających w kolejkach do spowiedzi - nocne uroczystości z 14 na 15 sierpnia w sanktuarium maryjnym w Ludźmierzu zgromadziły tysiące wiernych. Uroczystej Pasterce przewodniczył bp Jan Szkodoń.

– Tyle w nas bezradności, niepokoju o to, co się dzieje na świecie. Ale tutaj, u Matki Bożej, odzyskujemy radość i nadzieję – mówił w czasie uroczystej Mszy św. bp Szkodoń. Polecił modlitwie licznie zgromadzonych pielgrzymów papieską pielgrzymkę do Korei, a także wszystkich, którzy ucierpieli w ostatnich nawałnicach.

Hierarcha przypomniał również sylwetkę śp. ks. Tadeusza Juchasa, wieloletniego kustosza sanktuarium maryjnego w Ludźmierzu, który zmarł w maju br. – Kiedy Jan Paweł II przybył na to miejsce w 1997 r., stwierdził, że "ono tak wypiękniało". To właśnie w tych słowach mieści się wielka praca ks. Tadeusza i jego współpracowników. To wielkie zdanie, aby to dzieło dalej kontynuować – podkreślał bp Szkodoń.

Mszę św. z krakowskim biskupem koncelebrowali m.in. księża, którzy w tym roku świętują 25-lecie święceń kapłańskich. Wśród nich byli proboszczowie z okolicznych parafii podhalańskich. Wszyscy oni otrzymali od góralek symboliczne czerwone róże. Delegacja górali w regionalnym pozdrowieniu powitała także księdza biskupa. Z obecności tak wielu wiernych cieszył się ks. Kazimierz Klimczak, nowy ludźmierski proboszcz i kustosz sanktuarium. Dziękował także za pomoc w organizacji uroczystości wszystkim służbom.

Nocną Pasterkę maryjną uświetnił zespół "Podhalanie" wraz z kapelą góralską. Na zakończenie uroczystej liturgii bp Szkodoń poświęcił dewocjonalia i liczne bukiety polnych kwiatów i ziół, które przynieśli wierni. Wśród obecnych byli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych oraz różnych placówek i instytucji.

Ważnym momentem nocnych uroczystości była procesja z figurą Matki Boskiej Ludźmierskiej, którą nieśli górale w strojach regionalnych. Drogę rozświetlały im pochodnie, trzymane przez młode gaździny z Podhala.

Podczas nocnych uroczystości setki osób przystępowały do sakramentu pojednania. Kapłani spowiadali w bazylice, wokół niej, a także na sanktuaryjnych krużgankach. Do każdego duchownego ustawiały się bardzo duże kolejki osób chcących duchowo przygotować się do uroczystości Wniebowzięcia NMP.

Zgodnie z wieloletnią tradycją, przed uroczystą Pasterką ogłoszono wyniki XXII Konkursu Poezji Religijnej im. ks. prof. Józefa Tischnera. Galę finałową przy ołtarzu polowym w ludźmierskim ogrodzie maryjnym prowadziła dr Stanisława Trebunia-Staszel z Uniwerystetu Jagiellońskiego, wiceprezes Związku Podhalan. Laureaci odczytali swoje utwory, a nagrody wręczali im m.in. parlamentarzyści i przedstawiciele władz regionalnych z Podhala.

Wśród zwycięzców (I miejsce w kategorii gwarowej) jest Izabela Zającówna z Raby Wyżnej, która napisała i przeczytała wiersz pt. "Nadzieja”. Utwór poświęcony jest ks. prał. Juchasowi. "Za trud zywobycio - dej mu odpocnienie!/ Za wierność do kóńca - uproś mu zbawienie!/ Bo choć nos ostawił i zol w sercu wieje,/ Nie syćko wzion z sobom: ostawiył nadzieje" - brzmiały strofy nagrodzonego utworu.  Jak zawsze, konkursowi towarzyszy publikacja z wyborem wierszy.

Pielgrzymi w czasie nocnych uroczystości mogli kupić wiele książek o sanktuarium, które ukazały się w ostatnim czasie, był także kalendarz na 2015 r. ze zdjęciami śp. kustosza. Jedno z wydawnictw reklamowało również "Biblię Góralską" z komentarzami św. Jana Pawła II i słowem zmarłego kustosza.

Do uroczystości Wniebowzięcia NMP górale z Podhala przygotowywali się, uczestnicząc w nowennie modlitewnej podczas Dni Maryjnych. Na drogach dojazdowych do Ludźmierza umieszczono także billboardy zapraszające do wzięcia udziału w uroczystościach.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama