Wystawa przygotowana przez Towarzystwo Przyjaciół Sławięcic od dziś prezentowana jest w Warszawie.
19 listopada w holu przed salą posiedzeń Senatu RP otwarta zostanie wystawa „Śląscy Teksańczycy wczoraj i dziś” przygotowana przez Towarzystwo Przyjaciół Sławięcic z Kędzierzyna-Koźla wraz z Muzeum Diecezjalnym w Opolu we współpracy z fundacją The Father Leopold Moczygemba Foundation z USA.
- Z radością o tym informuję. Ta wystawa powstała w Kędzierzynie-Koźlu, dzięki pracy Towarzystwa Przyjaciół Sławięcic. Trochę dobrych słów o Kędzierzynie-Koźlu usłyszymy więc w Warszawie - cieszy się Gerard Kurzaj, prezes TPS.
Wystawa przybliża losy śląskich emigrantów, którzy w XIX w. osiedlili się w Teksasie. Polscy Ślązacy są założycielami najstarszej polskiej parafii i osady w Ameryce o nazwie Panna Maria, a także innych miejscowości o polskich nazwach jak Częstochowa czy Kościuszko. 21 plansz prezentuje historię Śląskich Teksańczyków od chwili osiedlenia się w Stanach Zjednoczonych do dnia dzisiejszego, a także współczesnych kontaktów ich potomków ze Śląskiem, z Polską.
Wystawa, nad którą patronat honorowy objęła wicemarszałek Senatu Maria Pańczyk-Pozdziej, będzie prezentowana do 29 listopada.
Więcej na temat wystawy TUTAJ.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.