25 lutego, 470 lat temu, powstał zawodowy teatr. Na jego urodziny do Teatru Ludowego mieszkańców Krakowa zaprosiły Balet Dworski "Cracovia Danza" oraz Studio Dono.
25 lutego na całym świecie obchodzony jest też Międzynarodowy Dzień Komedii dell’Arte.
Artyści dla widzów przygotowali więc nie lada niespodziankę...
Fani baletu przyzwyczaili się, że we wszystkich spektaklach ze sceny nie pada ani jedno słowo. Tym razem artyści wypowiadają ich jednak bardzo dużo, bawiąc widzów do łez.
Premierowy przedstawienie "Pewnego razu w Wenecji", które jest niezwykłym połączeniem tańca dawnego i komedii dell’Arte, Balet Dworski "Cracovia Danza" przygotował wspólnie z Atelier Teatralne Studio Dono.
Nieprzypadkowo - oba zespoły specjalizują się bowiem w widowiskach historycznych, a Studio Dono upodobało sobie wywodząca się ze słonecznej Italii komedię dell’Arte.
Na dużej scenie Teatru Ludowego, w samym sercu Nowej Huty, nie mogło więc zabraknąć włoskiej kultury zabawy, klimatu weneckiego karnawału, pięknych masek, muzyki przywodzącej na myśl tętniący życiem plac św. Marka oraz poczucia humoru typowego dla mieszkańców Italii.
Wszystko to sprawiło, że widzowie na 1,5 godziny przenieśli się w czasie i przestrzeni, wprost na uliczki dawnej Wenecji i na Plac św. Marka. Uczestniczyli tam w intrygach obmyślanych przez głównych bohaterów, którzy przygotowują się do wielkiego balu.
I choć w pewnym momencie sytuacja wymyka się im spod kontroli, a los zdaje się plątać ich życie bez końca, to ostatecznie zwycięża prawda. I na nic zdają się już maski ukrywające prawdziwą tożsamość.
W efekcie widzowie w postaciach Colombiny i jej męża, Dottore, służących, wieśniaków, arlekinów oraz Doży i jego żony mogą odnaleźć samych siebie.
Tym, co w sztuce jest najważniejsze, jest połączenie dwóch sztuk (baletu i komedii) oraz odtworzenie po latach zapomnienia układów choreograficznych z barokowych traktatów, które tancerze wykonują na najwyższym poziomie. By tak się stało, Balet Dworski "Cracovia Danza" pracował z francuską choreograf i tancerką Irene Ginger, słynącą z odczytywania i interpretacji dawnych zapisów tanecznych.
Warto dodać, że w spektaklu można również zobaczyć maski i kostiumy z typowe dla komedii dell'arte.
Premiera spektaklu odbyła się w ramach "Niedziel dla Tańca", które od trzech sezonów goszczą na deskach Teatru Ludowego, oraz VI Dni Komedii dell'arte, organizowanych w Polsce przez Studio Dono.
Kolejne przedstawienie z cyklu "Niedziel dla Tańca" odbędzie się 22 marca - na scenie, za sprawą spektaklu "Wokół Wita Stwosza", ożyje Ołtarz Mariacki.
-----
Bilety na wszystkie spektakle cyklu "Niedziele dla Tańca - Balet Dworski Cracovia Danza w Teatrze Ludowym" można kupić w kasach biletowych teatru (os. Teatralne 34, tel. 12/ 680 21 16; Rynek Główny 1, tel. 12/ 421 50 16) oraz w biurze Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” (pl. Na Groblach 7, tel. 12/ 421 08 36, e-mail: cracoviadanza@cracoviadanza.pl).
Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.cracoviadanza.pl w zakładce "Niedziele dla Tańca" oraz na www.ludowy.pl w zakładce "Repertuar".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...