Fakt ten ogłosił w czasie Eucharystii w bazylice pw. św. Jadwigi Śląskiej i św. Bartłomieja w Trzebnicy metropolita wrocławski abp Józef Kupny.
Metropolita wrocławski na wstępie homilii zaznaczał, że dzisiejszą Eucharystią rozpoczynamy obchody Roku Jadwiżańskiego związane z przypadającą w przyszłym roku 750. rocznicą kanonizacji św. Jadwigi. - Chcemy dostrzec, że pomimo kilkuset lat od śmierci św. Jadwigi blask jej świętości przyciąga kolejne pokolenia i kieruje nasze spojrzenia na dzielną niewiastę, która otwiera dłoń ubogiemu, a do nędzarza wyciąga swe ręce - mówił.
Abp Kupny nawiązał do homilii papieża św. Jana Pawła II wygłoszonej na wrocławskich Partynicach. Wtedy papież nauczał, abyśmy opierali nasze życie osobiste, rodzinne i społeczne tak jak św. Jadwiga na przykazaniu miłości Boga i bliźniego. - Jeśli te słowa potraktujemy jako program na najbliższe miesiące, Rok Jadwiżański będzie dla nas przedłużeniem Roku Miłosierdzia. Czasem, kiedy podejmiemy kolejne inicjatywy, by dać świadectwo, że należymy do Jezusa - dodał.
Przypomniał słowa papieża Franciszka, który podczas jednej ze swych katechez mówił, że miłosierdzie nie jest zarezerwowane dla jedynie dla szczególnych chwil, ale obejmuje całość naszej codzienne egzystencji. - Każdego dnia mamy świadczyć miłosierdzie i być miłosierni jak Ojciec nasz jest miłosierny - wyjaśniał. Zaznaczył, że nie chodzi o wielkie rzeczy, ale o drobne gesty - uczynki miłosierdzia względem ciała i ducha, które w oczach Pana mają wielką wartość. Wyjaśniał za papieżem Franciszkiem, że często są to nasze codzienne uczynki względem najbliższych.
- Św. Jadwiga z praktykowaniem miłosierdzia potrafiła wyjść poza krąg swoich bliskich, krewnych. Szła wszędzie tam gdzie choroba i cierpienie aż odpychały. Miała tyle wewnętrznej siły, że wchodziła w ten świat i pomagała - zaznaczył. - Może się okazać, że nie potrafimy podjąć się niektórych zadań, które wymagają szczególnych predyspozycji, siły woli i ducha, (...) ale na pewno leży w granicach naszych możliwości poprzez proste, codzienne czynności być apostołami miłosierdzia. Okazji do czynienia miłosierdzia na pewno nam nie zabraknie.
Ksiądz arcybiskup zaznaczył, że form miłosierdzia jest bardzo dużo i wszystko zależy od naszej wyobraźni miłosierdzia. Dawał przykłady konkretnych dzieł - wspieranie "jednym procentem" instytucji oferujących realną pomoc potrzebujących, wspieranie Caritas Archidiecezji Wrocławskiej na "Wyprawkę dla żaczka", na "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom" czy na posiłki dla najuboższych. Dziękował za zaangażowanie wiernych we wsparcie tych inicjatyw.
Zaznaczył także, że ze względu na potrzeby czasów realizowany jest przez Caritas Polska, Caritas Liban i Caritas Aleppo program "Rodzina rodzinie". - Polega on na wsparciu finansowym przez okres sześciu miesięcy rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii - tłumaczył i zachęcał, by w akcję zaangażowały się rodziny, parafie, a także osoby indywidualne (szczegóły na: www.rodzinarodzinie.caritas.pl). - Jest to forma pomocy spersonalizowanej. W nawiązaniu do tego, co mówił papież Franciszek: uchodźcy to nie liczby, ale osoby, które mają twarze, imiona, historie życia.
Metropolita wrocławski zauważył, że prawdziwym wyzwaniem jest rozpoznanie Chrystusa w najuboższym i potrzebującym szczególnie w obliczu obojętności. - Czy nie powinniśmy się bać, że pochłonięci sprawami dnia codziennego, zatroskani o nasze dobro, możemy nie rozpoznać w potrzebujących naszego Pana? Może nam pomóc ta Eucharystia, która zawsze jest chwilą, kiedy możemy spojrzeć w twarz Boga, którego imieniem jest miłosierdzie, i kiedy możemy doświadczyć Jego miłości i delikatności - mówił.
- Rok Jadwiżański jest okazją, byśmy od św. Jadwigi nauczyli się wyobraźni miłosierdzia, byśmy nauczyli się szukania tych miejsc, w których możemy świadczyć miłosierdzie. Zatem prośmy ją, by patronowała naszym wysiłkom naśladowania Boga bogatego w miłosierdzie.
Na zakończenie Eucharystii przy grobie św. Jadwigi ksiądz arcybiskup prosił o łaski potrzebne do dobrego przeżycia Roku Jadwiżańskiego. - Prosimy Ciebie, byś nauczyła nas za Twoim wzorem żyć zawsze w Bożej obecności, z pomocą Bożej łaski dostrzegać ludzkie potrzeby i skutecznie im zaradzać, świadcząc w ten sposób o miłosiernej miłości samego Boga. Prosimy, byś nauczyła nas wyobraźni miłosierdzia. Stojąc dziś w miejscu uświęconym Twoim życiem i służbą dla bliźnich, rozpoczynamy szczególny czas Roku Jadwiżańskiego i prosimy Cię, św. Jadwigo, naucz nas głosić Ewangelię miłosierdzia.
W uroczystej Mszy św. wzięli udział biskupi wrocławscy z kard. Henrykiem Gulbinowiczem na czele, matki generalne zgromadzeń sióstr jadwiżanek i boromeuszek, prowincjał salwatorianów Piotr Filas, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak oraz władze lokalne z burmistrzem Markiem Długozimą. Słowa pozdrowienia i łączności duchowej skierował do uczestników uroczystości prezydent RP Andrzej Duda.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.