Do 24 sierpnia Zakopane będzie tętniło muzyką i śpiewem górali z różnych stron świata.
Już dziś o godz. 11 na Górnej Równi Krupowej odbędą się Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, konkurs na Fiakra Roku oraz na Śpiew Pytacki. O godz. 17 w wiosce festiwalowej na Dolnej Równi Krupowej zostanie zaś otwarta plenerowa wystawa "Wesele dawniej i dziś". Później wystąpią tam Anna Maria Jopek i zespół Lumpex.
Jutro będzie można natomiast posłuchać koncertu Małych Górali (godz. 14), zobaczyć pokaz wyrobu góralskich obrączek artystycznych (godz. 16) i wziąć udział w orszaku weselnym, który o godz. 17.30 wyruszy z pl. Niepodległości do wioski festiwalowej. Tam o godz. 18 odbędzie się tradycyjne wesele góralskie w wykonaniu zespołu im. Klimka Bachledy, po którym publiczność jest zaproszona do wspólnej zabawy z gośćmi weselnymi.
Ważnym dniem w programie 51. MFFZG będzie niedziela. O godz. 10.30 w kościele Świętego Krzyża zostanie odprawiona inauguracyjna Msza św., po której ulicami Zakopanego wyruszy barwny korowód rozśpiewanych i roztańczonych górali. Wielki koncert inauguracyjny rozpocznie się zaś o godz. 18 na Dolnej Równi Krupowej.
Od poniedziałku do czwartku nie zabraknie też różnych warsztatów, wystaw, pokazów, animacji dla dzieci oraz koncertów i konkursów. Te ostatnie każdego dnia będą się rozpoczynały o godz. 12, a o godz. 15 poszczególne państwa będą się prezentowały podczas Dnia Narodowego (np. we wtorek zobaczymy Ukrainę, a w środę - Macedonię). O godz. 17 będą natomiast startowały koncerty konkursowe, a po ich zakończeniu, od godz. 21, publiczność będzie zaproszona do wspólnej tanecznej zabawy z zespołami festiwalowymi.
W czwartek 23 sierpnia warto też zainteresować się biciem rekordu w tańcu zbójnickim (godz. 13.30) oraz dodatkowym koncertem (godz. 17), który będzie połączony z galą jubileuszową 100-lecia Związku Podhalan w Polsce.
W piątek 23 sierpnia o godz. 13.30 festiwal zmieni charakter na nieco bardziej refleksyjny, bowiem górale świata będą się modlić o pokój w sanktuarium narodowym Matki Bożej Fatimskiej (Krzeptówki 14). O godz. 17 rozpocznie się zaś wielki koncert finałowy.
Zakopiański festiwal jest prestiżową i uznaną imprezą folklorystyczną nie tylko w kraju, ale i za granicą. Od samego początku uczestniczyło w nim już ponad 600 zespołów zagranicznych z kilkudziesięciu krajów oraz ponad 200 grup polskich.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?