Ruszył Malta Festival Poznań 2010

W piątek rozpoczęła się 20. edycja Malta Festival Poznań 2010. Do 3 lipca widzowie będą uczestniczyli w ok. 90 wydarzeniach.

Jak powiedziała w piątek PAP Anna Reichel, rzecznik prasowy festiwalu, wśród zaplanowanych przedsięwzięć są koncerty, przedstawienia teatralne i taneczne a także projekcje filmowe, prezentacje projektów z zakresu sztuk wizualnych, oraz spotkania z twórcami. Organizatorzy przygotowali ok. 20 premier. Wydarzenia będą się odbywały na terenie całego Poznania.

Tegoroczna edycja Malty otrzymała nową formułę. Oprócz prezentacji sztuk i widowisk z różnych krajów świata festiwal zyskał temat wiodący - Idiom. Bohaterem pierwszego Idiomu są Flamandowie, część wydarzeń poświęcona jest teatrowi i tańcowi flamandzkiemu.

"W latach '80 we Flandrii nastąpiła eksplozja działalności teatralnej i tanecznej. Pojawili się artyści, których później nazwano +nową falą flamandzką+. Nie jest to grupa, tylko indywidualni, bardzo różni artyści np. Jan Fabre, Jan Lauwers czy Luk Perceval. Oni od trzydziestu lat wywierają bardzo duży wpływ na to, co dzieje się w tańcu i teatrze europejskim" - powiedziała Anna Reichel.

W nurt flamandzki wpisuje się też rozpoczynający festiwal piątkowy koncert "In Search of the Soul of Jacques Brel" z piosenkami belgijskiego barda z udziałem m.in. Bruno Brela, Marca Almonda i Czesław Śpiewa. Koncert odbędzie się w poznańskiej Arenie.

W tym roku w nowej formie odbędzie się m.in. dotychczasowy konkurs "Nowe Sytuacje", zaplanowano też m.in. wydarzenia w Teatrze Polskim, cykl taneczny "Stary Browar Nowy Taniec", oraz "Noc i Dzień z Polskim Teatrem Tańca".

Wcześniej festiwal był znany jako Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KULTURA, MALTA, TEATR

Reklama

Reklama