"Dzisiejszemu światu nic nie jest tak potrzebne jak świadectwo człowieka wierzącego. Człowieka, który swoim życiem staje się dowodem na istnienie Boga. To ja mam być dowodem na istnienie Boga" – wyznaje kard. Konrad Krajewski w książce "Zapach Boga" – pierwszym zbiorze publicznie wypowiedzianych słów papieskiego jałmużnika.
"Papieski Robin Hood" często odwołuje się do "skandalicznego i bezwarunkowego" miłosierdzia Bożego. "Kiedy ojciec spotkał syna marnotrawnego, to nie stawiał mu żadnych warunków. Najpierw było miłosierdzie. Miłosierdzie wyprzedza sprawiedliwość" – podkreśla duchowny.
Pewnie dlatego zyskał sympatię papieża Franciszka, o którym duchowny wie więcej niż inni i należy do jego najbliższych współpracowników. W książce kardynał opowiada m.in. o prywatnych rozmowach z papieżem Franciszkiem, a także o jego wspomnieniach związanych z Janem Pawłem II.
W opracowaniu Krzysztofa Tadeja znajdziemy również odpowiedzi kard. Krajewskiego na pytania zadane przez pielgrzymów, np.: Jak się zostaje kardynałem? Jak reagować, gdy spotkam bezdomnego lub pijanego? Czy ksiądz powinien używać pieniędzy z niewłaściwych źródeł? Co myśleć o karze śmierci?
Choć kardynał woli pozostać w cieniu, w sposób konkretny pokazuje czym jest chrześcijaństwo, bo sam na co dzień żyje Ewangelią. Często mówi "Żyj tak, aby ludzie pytali cię o Boga", "Tam, gdzie zanosisz Chrystusa tam, jest centrum świata! Nie ma nieważnych miejsc i bocznych torów. Zanieś Chrystusa tam, gdzie może nie dotrze siostra zakonna czy ksiądz!".
Kard. Konrad Krajewski "Zapach Boga", opracowanie i wstęp Krzysztof Tadej, Wydawnictwo Znak, 2019 r.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.