Bardziej religijni, niż patriotyczni

Polscy gimnazjaliści, obok maltańskich, są najbardziej religijni w Europie – informuje KAI prof. Krzysztof Koseła w oparciu o ostatnie badania International Civic and Citizenship Education Study.

 

KAI: To znaczy?

W kolejnych badaniach, przeprowadzonych w 2009 r. polska młodzież zajęła 6 miejsce. Obecnie prymusem w Europie pod względem edukacji obywatelskiej jest młodzież z Finlandi. Do drugiej ligi należy Dania, Korea Południowa, Tajwan. W trzeciej znajduje się Polska wraz z Irlandią, Szwajcarią, Włochami i Słowacją.

KAI: Jak można to interpretować?

W ciągu ostatniej dekady wiedza o sprawach publicznych 14-latków zmniejszyła się nie tylko u nas, ale na całym świecie. Jedyna Słowenia poprawiła swój wynik.
Polska młodzież charakteryzuje się nadal wysokim poziomem wiedzy obywatelskiej i znajduje się w pierwszej dziesiątce.

Teraz – jako polskie społeczeństwo – chyba po prostu normalniejemy. Stajemy się podobni do tych europejskich społeczeństw, które wydają się być syte, spokojne i przy tym nieco ospałe.

Warto dodać, że młodzi Polacy przejawiają bardzo niskie zaufanie do partii politycznych. Partiom ufa zaledwie 23 proc. badanych. Zupełnie inaczej jest w takich krajach jak Norwegia – 56, Lichtenstein – 64, Dania – 56. Polscy gimnazjaliści mają też niskie zaufanie do rządu. Duże zaufanie do rządu deklaruje u nas tylko 35 proc. 14-latków.

Natomiast jeśli chodzi generalnie o zaufanie do ludzi to poziom jaki wykazują młodzi Polacy jest dość wysoki. Znajdujemy się na poziomie średniej światowej, która wynosi 58 proc. Wyżej od nas w Europie sytuują się Dania – 68 czy Litwa – 66.

Rozmawiał Marcin Przeciszewski

***

Ostatnie badania zostały przeprowadzone przez International Civic and Citizenship Education Study w 2009 r. Ich wyniki zostały ujawnione przed kilku dniami na Uniwersytecie w Gothenburgu. Badania dotyczą w pierwszym rzędzie poziomu wiedzy obywatelskiej młodzieży w wieku lat 14 z 38 krajów z pięciu kontynentów. Jest to większość krajów europejskich oraz niektóre kraje Azji i Ameryki Południowej. Badania dotyczą także aktywności społecznej młodzieży, i jej zaangażowania religijnego, itp.

Badania te prowadzone są systematycznie co kilka lat, poczynając od lat 70-tych ubiegłego stulecia. W Polsce po raz pierwszy zostały przeprowadzone w 1999 r.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»

Reklama

Reklama