Bóg i religia po sekularyzacji

„Bóg w społeczeństwie posekularyzacyjnym” – to temat międzynarodowego seminarium teologicznego poświęconego obrazowi Boga i religii we współczesnym świecie.

Spotkanie odbywa się w Awili i zostało zorganizowane przez trzy hiszpańskie uniwersytety.

Religia we współczesnym świecie, obraz Boga w obecnej kulturze oraz doświadczenie transcendencji to główne tematy kursu teologicznego, który odbywa się w zabytkowym klasztorze św. Tomasza w Awili. Biorą w nim udział filozofowie, teolodzy oraz wykładowcy licznych uniwersytetów hiszpańskich i zagranicznych.

Dopóki człowiek będzie wierzył w Piękno, Dobro i Prawdę, Bóg będzie żywy pomiędzy nami. Potrzebni są jednak dzisiaj bohaterowie, którzy czuliby pasję, aby przekazywać Prawdę pomimo życia w świecie pełnym kłamstwa – powiedział prof. Sergio Belardinelli z Bolonii w wykładzie inauguracyjnym. Pytanie o Miłość i Prawdę jest pytaniem o samego Boga. Człowiek od zawsze stawia sobie te pytania. Zanegowanie Boga, jak zrobił to Nietzsche, jest w rzeczywistości relatywizowaniem samego człowieka – podkreślił prof. Belardinelli.

Z dużym zainteresowaniem spotkał się wykład „Głoszenie Boga we współczesnym społeczeństwie hiszpańskim”, który wygłosił kard. Antonio María Rouco Varela, przewodniczący episkopatu Hiszpanii. W swoim wystąpieniu dokonał diagnozy aktualnego społeczeństwa oraz przedstawił wyzwania, jakie stoją przed Kościołem wobec panującego relatywizmu i sekularyzmu.

Kurs został zorganizowanych przez madrycki Fakultet Św. Damazego, Uniwersytet CEU San Pablo oraz Katolicki Uniwersytet w Awili. Kończy się 23 lipca.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.