„Bóg w społeczeństwie posekularyzacyjnym” – to temat międzynarodowego seminarium teologicznego poświęconego obrazowi Boga i religii we współczesnym świecie.
Spotkanie odbywa się w Awili i zostało zorganizowane przez trzy hiszpańskie uniwersytety.
Religia we współczesnym świecie, obraz Boga w obecnej kulturze oraz doświadczenie transcendencji to główne tematy kursu teologicznego, który odbywa się w zabytkowym klasztorze św. Tomasza w Awili. Biorą w nim udział filozofowie, teolodzy oraz wykładowcy licznych uniwersytetów hiszpańskich i zagranicznych.
Dopóki człowiek będzie wierzył w Piękno, Dobro i Prawdę, Bóg będzie żywy pomiędzy nami. Potrzebni są jednak dzisiaj bohaterowie, którzy czuliby pasję, aby przekazywać Prawdę pomimo życia w świecie pełnym kłamstwa – powiedział prof. Sergio Belardinelli z Bolonii w wykładzie inauguracyjnym. Pytanie o Miłość i Prawdę jest pytaniem o samego Boga. Człowiek od zawsze stawia sobie te pytania. Zanegowanie Boga, jak zrobił to Nietzsche, jest w rzeczywistości relatywizowaniem samego człowieka – podkreślił prof. Belardinelli.
Z dużym zainteresowaniem spotkał się wykład „Głoszenie Boga we współczesnym społeczeństwie hiszpańskim”, który wygłosił kard. Antonio María Rouco Varela, przewodniczący episkopatu Hiszpanii. W swoim wystąpieniu dokonał diagnozy aktualnego społeczeństwa oraz przedstawił wyzwania, jakie stoją przed Kościołem wobec panującego relatywizmu i sekularyzmu.
Kurs został zorganizowanych przez madrycki Fakultet Św. Damazego, Uniwersytet CEU San Pablo oraz Katolicki Uniwersytet w Awili. Kończy się 23 lipca.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.