Chór Veraicon działający przy bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu świętował 10-lecie istnienia.
Okazją do uczczenia jubileuszu stał się odbywający od roku 1995 Sądecki Festiwal Muzyczny Iubilei Cantus.
17 listopada w sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Nowym Sączu można było usłyszeć nie tylko jubilatów, ale także zaproszonych gości - chór mieszany Canticum Iubilaeum działający przy bazylice Matki Bożej Bolesnej w Limanowej z solistką Jolantą Kowalską-Pawlikowską oraz Krzysztofem Michałkiem, który ubogacił koncert grą na organach.
Maksymilian Zięba | Pracownia Audiowizualna MCK SOKÓŁ Chór Veraicon powstał w listopadzie 2009 roku.Chór Veraicon powstał w listopadzie 2009 roku, a po raz pierwszy włączył się w oprawę liturgii Mszy św. 8 grudnia tegoż roku. Założycielem i dyrygentem chóru jest Izabela Biskupska Nie można pominąć roli, jaką odegrał ówczesny proboszcz bazyliki św. Małgorzaty, a dzisiejszy biskup tarnowski Andrzej Jeż. Decyzja o powołaniu chóru była jedną z ostatnich decyzji urzędującego proboszcza, wydaną w okresie już po nominacji biskupiej, a jeszcze przed przyjęciem sakry. Mając także to na uwadze ksiądz biskup skierował do chórzystów list, odczytany podczas koncertu, w którym gratulował osiągnięć, dziękował za dotychczasową pracę i życzył sukcesów w przyszłości.
Takich sukcesów przez zaledwie 10 lat pracy zebrało się niemało. Już po roku działalności, w roku 2010, chór zajął drugie miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Chóralnej „Sacra Ecclesiae Cantio” w Tarnowie.
Dwa lata później było jeszcze lepiej – chórzyści wrócili do Nowego Sącza z I nagrodą. Następne lata także obfitowały w przeróżne nagrody: w 2014 roku chór był zdobywcą Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej w Żorach oraz Złotej Struny w Małopolskim Konkursie Chórów w Niepołomicach.
Również rok 2015 przyniósł chórowi dwie prestiżowe nagrody: I miejsce na XIX Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” w Rzeszowie oraz Złoty Dyplom na VI Międzynarodowym Krakowskim Festiwalu Pieśni Adwentowej i Bożonarodzeniowej.
W styczniu 2016 roku zespół zajął I miejsce na XXV Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej „Kolędy i Pastorałki”, a rok później I nagrodę na V Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Także wyjątkowym rokiem był rok 2018: nasz sądecki chór reprezentował Polskę na Wiosennym Festiwalu Kulturalnym w Budapeszcie. Wystąpił tam obok chórów reprezentujących Pastwa Grupy Wyszehradzkiej. Ostatni sukces to opisywane zaledwie przed tygodniem zdobycie I miejsce na Jesiennym Festiwalu Chóralnym w Rybniku.
Sukcesy i docenianie ciężkiej pracy to rzecz istotna. Jednak, w opinii chórzystów, najważniejszą rzeczą jest służenie swym talentem podczas uroczystości religijnych zarówno przez śpiew, jak i animowanie i prowadzenie różnego rodzaju nabożeństw i medytacji religijnych. Dzieje się to głównie w bazylice św. Małgorzaty jak też w zaprzyjaźnionej z chórzystami parafii Ducha św. w Nowym Sączu.
Działalność każdego chóru to przede wszystkim modlitwa, wielokrotnie wymawiana, wyśpiewywana podczas prób i koncertów. Z okazji jubileuszu chórzyści także o modlitwę w ich intencji i ich rodzin proszą. Niech to będzie najlepsze podziękowanie za ich pracę.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...