Śpiewają, żeby pomagać - trójka płockich licealistów: Sara, Piotr i Jakub stworzyli projekt ChariTrio.
To młode, utalentowane trio z Płocka realizuje projekt złożony z koncertów charytatywnych na potrzeby Hospicjum Miejskiego, w ramach olimpiady "Zwolnieni z teorii". Idea wspierania takiej placówki dla Sary, Piotra i Jakuba nie jest przypadkową decyzją. W młodszych klasach szkoły muzycznej w Płocku, gdzie się poznali, uczestniczyli w projekcie "Gramy dla Hospicjum", w którym grali bajki dla jego młodych podopiecznych.
- Już wtedy dowiedzieliśmy się, że hospicjum ma ogromne problemy, żeby zapewnić pacjentom lepsze, godniejsze życie. Postanowiłam, że możemy teraz zrobić własny, oddzielny projekt. Pomysł zrodził się pod koniec tamtego roku szkolnego, gdy po raz pierwszy usłyszałam o olimpiadzie "Zwolnieni z teorii". Jestem bardzo związana z muzyką i znalazłam dwie osoby do współpracy - opowiada Sara Bisping-Janiak, która tworzy ChariTrio z Piotrem Magierskim i Jakubem Ciesielskim.
Wspólnie zagrali już koncert okolicznościowy w listopadzie ubiegłego roku, z okazji Narodowego Święta Niepodległości, oraz styczniowy koncert świąteczny w siedzibie POKiS, na który złożyły się kolędy oraz światowe przeboje świąteczne. Podczas występu trio zaprasza do współpracy również utalentowanych gości. Podczas ostatniego koncertu zatańczyła Julia Piekarek.
Co bardzo istotne, nie są to koncerty biletowane, ale każdy uczestnik ma szansę, po jego zakończeniu przekazać dobrowolny datek na potrzeby Miejskiego Hospicjum pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Płocku. Cieszy, że powiększa się grono wolontariuszy, zbierających ofiary do puszek w czasie tych wydarzeń.
- Chociaż zwykle spotykamy się z miłymi reakcjami, staramy się wyjaśniać, że to dobrowolna zbiórka na hospicjum, które nie powinno być kojarzone ze śmiercią, ale miejscem, w którym pacjenci mogą przeżyć godnie ten czas - mówi z przekonaniem Sara. - Chcemy pokazać, że w naszym młodym wieku też można pomóc, a według mnie cel jest szczytny. Na pewno trzeba budzić większą świadomość wśród ludzi, jaka jest rola hospicjum - uważa Piotr Magierski. - Może dla większości ludzi takie miejsce niestety kojarzy się oczekiwaniem na odejście, ale przecież tam przebywają osoby, które prawo do tego, by żyć godnie jak każdy inny człowiek - uważa Jakub Ciesielski.
Taki projekt (jego efekty można śledzić na fanpage'u ChariTrio) to pewne wyzwanie, ale jak zapewnia trójka licealistów, można go pogodzić ze szkolnymi obowiązkami. Poza nauką i tym przedsięwzięciem Sara i Piotr występują w młodzieżowym zespole Santiago, działającym d 6 lat przy parafii św. Jakuba Apostoła w Płocku. Ta 10-osobowa grupa muzyczna również ma w swym dorobku kilka ciekawych przedsięwzięć z pogranicza wiary, kultury i lokalnej historii. W ubiegłym roku, w styczniu odbyła się premiera ich wspólnej książki, napisanej z seniorami, którzy opowiadają o życiu w Płocku czasów swojej młodości. Zespół Santiago wystąpił też podczas tegorocznego Płockiego Kolędowania, a już w najbliższą sobotę, o godz. 18 zagra w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w cyklu "To ma sens".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...