Dla tych, co tęsknią za pielgrzymką na Jasną Górę… i dla tych, którzy nie poznali smaku bycia na tym szlaku - już dziś dostępny jest teledysk promujący to wędrowanie.
Złączyły w nim siły i talenty 52 osoby, związane ze służbą muzyczną Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasną Górę. Pokazały, że mogą coś robić razem także w warunkach pandemii, a pielgrzymkę nosi się w sercu nie tylko w czas sierpniowej wędrówki.
Pomysł zrodził się spontanicznie. - Jadąc do pracy samochodem, słuchałem muzyki w internecie i akurat pojawiło się podobne nagranie jednego z zespołów parafialnych. Zadzwoniłem do Mateusza Lampkowskiego z pytaniem, dlaczego tego nie zrobić w grupie muzycznej naszej pielgrzymki - opowiada Wojtek Piotrowski.
I stało się. Dokładnie 6 maja Wojtek Piotrowski (Grupa Miedziana pielgrzymki) i Mateusz Lampkowski (Grupa Biała) umieścili na fanpage’u służby muzycznej pytanie, kto chciałby uczestniczyć w nagraniu teledysku. Zgłosili się wokaliści i instrumentaliści ze wszystkich grup. Padł też pomysł utworu. - Marek Maluchnik z Grupy Błękitnej wysunął propozycję pieśni "Maryjo, Matko mojego wezwania". I to się przyjęło, bo to utwór, który wszyscy znają i odpowiadający miejscu, do którego zdąża pielgrzymka. Matusz zajął się aranżacją utworu i przygotował profesjonalne pilotowe nagranie ze swoim wokalem i muzyką, do którego nagrywał się oddzielnie każdy z uczestników. Wrzuciliśmy na grupie filmiki instruktażowe, a potem przez miesiąc czekaliśmy na owoce tych nagrań - mówi Wojtek, pomysłodawca i producent, który również czuwał nad terminową realizacją teledysku.
Mateusz Lampkowski, kantor Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasną Górę, przyznaje, że łatwiej robi się takie projekty, pracując z ludźmi bezpośrednio, na żywo. - Taka aranżacja zdalna rodzi pewne trudności. Z drugiej strony utwór jest przecież dobrze znany i niezbyt rozbudowany, więc nie stwarzał jakichś dużych problemów - mówi.
Gdy po miesiącu zaczęły napływać do nich nagrania uczestników, panowie mogli odetchnąć z ulgą, bo materiał był zaskakująco dobry. "Muzyczni" pielgrzymki podeszli do zadania z dużym zaangażowaniem i odpowiedzialnością. Ostatni etap to montaż całości, którym zajął się z powodzeniem Piotr Derecki (Grupa Granatowa).
Teledysk i nagranie piosenki "Maryjo, Matko mojego wezwania" pochodzącej z repertuaru "Mocnych w Duchu" to przede wszystkim promocja 39. Płockiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, która wyruszy pod hasłem: "Stawiam na Maryję", inspirowanym słowami prymasa Stefana Wyszyńskiego. Wyruszy, przypomnijmy, w mocno okrojonej formie, bo w sztafecie grup. Ale zdaniem pomysłodawców i twórców teledysku to i tak powód do radości, że w czasie pandemii pielgrzymka płocka jednak wyjdzie na Jasną Górę. - Robiąc ten materiał, jeszcze tak naprawdę nie wiedzieliśmy, jaki będzie miała charakter w tym roku - przyznaje Wojtek.
Dla uczestników projektu, którzy są w różnym wieku, to na pewno czas integracji. Do wykonania piosenki zostali zaproszeni także poprzedni kantorzy pielgrzymki i księża: Bogdan Kołodziejski i Grzegorz Makowski. Śpiewając "stacjonarnie", starają się oddać ducha modlitwy i atmosferę na szlaku.
- Chcemy poprzez to nagranie trafić nie tylko do stałych pielgrzymów, ale też wyjść do takich ludzi, którzy jeszcze nie byli na pielgrzymce, i pokazać, jak wiele rzeczy można wspólnie robić. Część osób być może ma zakorzenione stereotypy o pątnikach i całej drodze, że jest smutno, poważnie, że nie ma młodych ludzi. Ten teledysk pokazuje, że jest inaczej - mówi Mateusz Lampkowski.
- Ja zawsze powtarzam, że nigdy nie zrozumiem fenomenu pielgrzymki, czyli tego, że chociaż pochodzimy z różnych stron, jesteśmy tak różni i nie widzimy się na co dzień, to na pielgrzymce czujemy się tak, jakbyśmy widzieli się wczoraj - uważa Wojtek Piotrowski.
Całość nagrania to 32 wokale żeńskie, 12 męskich oraz 20 instrumentalistów i jest dziełem służb muzycznych ze wszystkich grup płockiej pielgrzymki. Otrzymał patronat honorowy księdza przewodnika Jacka Prusińskiego, a patronem medialnym jest m.in. "Gość Płocki".
Owoce dwumiesięcznej pracy grupy muzycznej płockiej pielgrzymki do Pani Jasnogórskiej można zobaczyć na fanpage'u pielgrzymkowym: https://www.youtube.com/watch?v=rvtVV_i_JFk
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...