"Apostołowie. Wybrani przez Boga" - to tytuł nowej książki ks. dr. Sławomira Filipka, w której autor przytacza historie 12 apostołów i zestawia je ze znanymi wyobrażeniami artystycznymi najbliższych uczniów Chrystusa. Promocja publikacji odbyła się 27 kwietnia w Szkolnym Muzeum Historyczno-Regionalnym przy Szkole Podstawowej w Poroninie.
Duchowny zaznaczył, że jakiekolwiek wyobrażenie o apostołach pozwala bardziej doświadczyć ich rolę przy Jezusie. - Nie jest to jednak tylko opowieść o ludziach świętych, towarzyszących Chrystusowi w Jego misji zbawczej i głoszących Dobrą Nowinę po Jego zmartwychwstaniu. Niemal wszyscy, z wiadomych przyczyn wyłączając Judasza, są czczeni w Kościele jako osoby święte, które przez przykład życia, świadectwo wiary i wierności Chrystusowi, a w końcu oddanie życia dla imienia Jezusa stały się także dla nas orędownikami u Boga - podkreślał ks. Filipek.
Prócz hagiograficznej historii każdego z apostołów nieodłącznym elementem publikacji staje się ikonografia ze znanymi wyobrażeniami najbliższych uczniów Chrystusa. Autor książki "Apostołowie. Wybrani przez Boga" przywołuje różne ciekawe historie, związane z powstawaniem wielu dzieł malarskich. - Słynny obraz "Ostatnia Wieczerza" Leonarda da Vinci można zobaczyć w Mediolanie. Artysta malował go w klasztorze mnichów. Nie mógł znaleźć wśród mieszkańców osoby - modela, która byłaby podobna do Judasza. Ostatecznie namalował w roli Judasza przeora klasztoru. Po zakończeniu tego dzieła i jego oficjalnego przedstawienia wybuchł niemały skandal - śmiał się ks. Filipek.
Ksiądz Sławomir zdradził, że praca nad książką zajęła mu kilka miesięcy. - Odbywamy świetną podróż z każdym z Dwunastu, których historie są napisane niezwykle piękną polszczyzną - zaznaczyła Maria Śliwińska, wieloletnia nauczycielka języka polskiego z Poronina, która prowadziła spotkanie promocyjne. Odbywało się one w Szkolnym Muzeum Historyczno-Regionalnym przy SP w Poroninie. Gościom za liczną obecność dziękowała Zofia Chowaniec, dyrektor placówki. Zaprosiła zgromadzonych do częstego odwiedzania muzeum, które prowadzi Stowarzyszenie Kulturalno-Historyczne "Na Grapie".
Wśród gości byli duchowni, m.in. ks. Stanisław Parzygnat, proboszcz parafii w Poroninie, czy Hanka Chowaniec-Rybka, znana podhalańska artystka. Przybyła również wójt gminy Poronin Anita Żegleń. - Książka zasługuje na poznanie. Przede wszystkim jest to publikacja napisana bardzo zrozumiałym językiem, a autor dzieli się swoją mądrością, zachowując jednocześnie skromność - mówiła A. Żegleń. Nowej publikacji gratulowali kapłanowi także przedstawiciele grup parafialnych i rodzice dzieci z SP Poronin. - Widać u autora ogromne zainteresowanie tematem, pracowitość i przede wszystkim pasję do odkrywania wciąż nowych wymiarów w kulturze - komentowała jedna z mam.
Uczniowie z SP Poronin odczytali fragmenty publikacji i zaprosili do wspólnego śpiewu "Barki".
Wystrój sali, w której odbywała się promocja, stanowiły obrazy znanych artystów z różnych historycznych epok, ukazujące 12 apostołów. Na zakończenie spotkania autor publikacji podpisywał swoją książkę. Otrzymał też kilka bukietów kwiatów od uczestników promocji.
Książkę wydało wydawnictwo Rafael.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.