Lot

Czyli człowiek, a siła wyższa.

Movieclips Coming Soon Flight TRAILER (2012) Denzel Washington, Robert Zemeckis Movie HD

W filmach Roberta Zemeckisa los, fatum, czy też siła wyższa, komplikująca życie jego bohaterom, pojawiała się nie raz. Warto chociażby przypomnieć „Cast Away – poza światem” z pamiętną rolą Toma Hanksa, wcielającego się we współczesnego Robinsona Crusoe, który w wyniku katastrofy lotniczej trafia na bezludną wyspę.

W nakręconym 12 lat później „Locie” także mamy podobny motyw, tyle tylko, że głównym bohaterem nie jest tu pasażer spadającego samolotu, a siedzący za jego sterami pilot. Pilot wybitny, nie mający sobie równych, nie stroniący jednak od narkotyków i alkoholu, co ostatecznie go zgubi. A może jednak wyzwoli?

Na to, po zaskakującym finale, każdy z widzów będzie musiał odpowiedzieć sobie sam. Zanim jednak do niego dojdzie, obserwujemy kolejne przesłuchania pilota, w którym jedni widzą bohatera (posadził spadającą na ziemię maszynę w taki sposób, że uratował niemal setkę osób), inni zaś przestępcę (był pod wpływem, rozbił samolot, zginęło sześcioro ludzi).

Co ciekawe, w filmie Zemeckisa, roi się od wątków religijnych. Świetna jest np. scena, w której grany przez Denzela Washingtona pilot spotyka się na szpitalnym korytarzu z młodą narkomankę Nicole (Kelly Reilly), która także otarła się o śmierć (przedawkowała i ledwo udało się uratować). Wkrótce dołącza do nich jeszcze umierający na raka chłopak (James Badge Dale) i nagle rozpoczyna się istna dysputa: o Bogu, sensie życia, cierpieniu i chorobie. Dysputa pełna czarnego humoru, która toczy się przy palonym nielegalnie papierosie, zaś prym wiedzie w niej wspomniany już, będący jedną nogą w grobie młodzieniec, który wygląda, tak, jakby właśnie przybył z zaświatów (przychodzi nawet z niższego piętra; niejako przybywa z podziemi).

Podobnych, znaczących i symbolicznych scen, jest w „Locie” znacznie więcej (ostatnie kuszenie bohatera!), warto więc ten obejrzeć lub znów sobie przypomnieć. Najbliższa emisje we wtorek 4 sierpnia o godz. 20:00 na Paramount Channel (powtórka w piątek, 7 sierpnia o 2:05 na tym samym kanale) oraz w piątek, 7 sierpnia o 21:00 na FilmBox Premium HD (powtórka w poniedziałek, 10 sierpnia o godz. 0:00).

*

Tekst z cyklu Filmy wszech czasów

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama