Najmłodsi uczą się rzemiosła, dorośli szyją stroje, które ozdobią oryginalnym, wypracowanym przez siebie wzorem haftu.
Choć pogoda bardzo plażowa, w świetlicy praca wre na całego. Mali adepci sztuki malarskiej z zapałem realizują zadanie. Pod fachowym okiem Bogumiły Celer spod pędzli wychodzi wzór zaprojektowany specjalnie dla Krągów.
- To świetny sposób na rozwijanie miłości do małej ojczyzny i ingerowanie mieszkańców. Dzięki własnemu symbolowi mogą być bliżej siebie, ale i bliżej otaczającej przyrody. Tak najlepiej uczyć wartości najmłodszych - mówi malarka z Bornego Sulinowa, którą Stowarzyszenie Kuźnia Talentów poprosiło o poprowadzenie trzydniowego pleneru.
Karolina Pawłowska /Foto Gość Malarskie przedstawienia wzoru powstawały podczas pleneru dla najmłodszych.ABC malowania to jedno z wydarzeń realizowanych w ramach programu ETNO POLSKA przyznanego przez Narodowe Centrum Kultury w Warszawie.
- Bardzo mi się zawsze podobały tradycje ludowe Kaszubów czy Górali. Mieszkańcy wielu regionów mogą się czymś pochwalić, a my tu właściwie nic nie mamy, bo nasi dziadkowie i rodzice przyjechali z różnych stron. Przyszło mi do głowy, że sami musimy stworzyć naszą kulturę osadniczą - tłumaczy Anna Latkowska, motor napędowy przedsięwzięcia.
Plan rozpisany jest na 3 lata. - W tym roku tworzymy nasz wzór ludowy w oparciu herb wsi. Składa się z trzech elementów przyrodniczych. To oczywiście nasz słonecznik, ale i liście, noski i kwiaty lipy, która jest w herbie naszej gminy Borne Sulinowo, a także piękne wrzosy porastające okolicę - opowiada.
Pomysł, by słonecznik stał się symbolem wsi, pojawił się kilka lat temu. Kojarzący się z latem żółty kwiat ozdabia nie tylko przydomowe ogródki, okolicznościowe kubki i koszulki, ale i o swojej wsi mieszkańcy często mówią Słoneczne Krągi. Wokół idei słonecznika udało się zgromadzić społeczność i poderwać do działania. Nic więc dziwnego, że stał się głównym elementem powstającego wzoru.
Oryginalny motyw wkrótce pojawi się na specjalnie zaprojektowanych strojach ludowych.
Stowarzyszenie Kuźnia Talentów w Krągach Motyw trafi na zaprojektowane specjalnie dla Krągów stroje ludowe.- Zielony gorset, biała bluzka, zielona spódnica z halką oraz sukienka ecru. Wszystko oczywiście ozdobione naszym haftem. Męski strój to kaftan, biała koszula i czarne spodnie. A na głowie zamszowy kapelusz z zieloną, haftowana opaską - opowiada o projektowanych strojach Anna Latkowska.
Efekt finalny zaprezentowany zostanie na październikowym pokazie. Ale słonecznikowy wzór pojawi się też w innych miejscach. Najpierw na okiennicach, które wykonali uczestnicy jednego z warsztatów realizowanych pod hasłem „Droga do rzemiosła”. Potem motyw może zostać wykorzystany do ozdabiania domów i przystanków. I stać się zachętą dla sąsiadów do tworzenia własnej lokalnej tożsamości promującej mikroregion.
- Każda wioska będzie mogła z niego skorzystać, wprowadzając własny kwiat. Będą bratki, jarzębiny, stokrotki, malwy, lobelie. Kolejne plenery malarskie będziemy mogli organizować pod hasłem „Bukiet gminy Borne Sulinowo” - cieszy się Anna Latkowska.
W przyszłym roku Kuźnia Talentów chce zebrać tradycje osadnicze przywiezione z różnych stron we własnej książce kucharskiej, zaś kolejny rok realizowania ambitnego planu poświęcony zostanie muzyce.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jeden z najważniejszych filmów w historii polskiej kinematografii.