Pytanie o to, jakie mamy być, powinno być pytaniem o to, jakimi chce widzieć nas Bóg, który nie wymaga od nas rzeczy niemożliwych, ale uzdalnia nas do rzeczy wielkich.
Co dobrego może wyniknąć z rozmowy trzech kobiet, które rozmawiają o kobietach? Może powstać rewelacyjna książka o największym darze, który Bóg wlał w życie każdej z nas: naszej kobiecości.
Tytuł z jednej strony wywołuje uśmiech i skojarzenie z całą gamą dowcipów o kobietach, jakie mężczyźni opowiadają sobie przy piwie (mój osobisty mąż, kiedy zobaczył ten tytuł, powiedział z powagą: „Koniecznie musisz ją przeczytać”). Z drugiej strony budzi refleksję: czy naprawdę tytułowy wielki foch jest tym, co mnie, jako kobietę, definiuje i jest częścią mojej kobiecości? I czy na pewno Bóg tego dla nas chciał, czy „w tego focha, który jest atrybutem lub wadą każdej z nas, naprawdę wyposażył nas właśnie On”.
Książka jest dla kobiet, które kochają swoją kobiecość. Dla tych mających szczęście wzrastać i dojrzewać w otoczeniu, które afirmowało ich kobiecość. Ale także dla tych, którym kobiecość przez całe życie była ciężarem, a może nawet przekleństwem. Pozwoli ona zmierzyć się z tym bólem, pokaże, że jest światło w ciemnym tunelu i przestrzeń, w której można szukać pomocy.
„Wielki foch” to spojrzenie na kobiecość oczami kobiet dojrzałych, które w całkowicie różnych sytuacjach życiowych i powołaniach, uczą siebie i inne kobiety, jak korzystać z całej gamy emocji towarzyszących naszej naturze i czerpać pełnymi garściami z kobiecości.
Ilona Kisiel zaprosiła do rozmowy dwie fascynujące kobiety: s. Annę Marię Pudełko, psychopedagoga powołania, i Anetę Liberacką, redaktor naczelną portalu Stacja7.pl, żonę i mamę czwórki dorosłych dzieci. „Zarzuca nam się często, że jesteśmy mniej zadaniowe, bardziej emocjonalne, porównuje się nas w tym i w wielu innych sprawach z mężczyznami. A my często już nie wiemy, jakie mamy być. I wciąż próbujemy się zmieniać”– mówi Aneta Liberacka.
Pytanie o to, jakie mamy być, powinno być pytaniem o to, jakimi chce widzieć nas Bóg, który nie wymaga od nas rzeczy niemożliwych, ale uzdalnia nas do rzeczy wielkich.
S. Anna Maria Pudełko AP,Aneta Liberacka, Ilona Kisiel "Wielki foch". Edycja św. Pawła, Częstochowa 2020ss. 320
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.