Pytanie o to, jakie mamy być, powinno być pytaniem o to, jakimi chce widzieć nas Bóg, który nie wymaga od nas rzeczy niemożliwych, ale uzdalnia nas do rzeczy wielkich.
Co dobrego może wyniknąć z rozmowy trzech kobiet, które rozmawiają o kobietach? Może powstać rewelacyjna książka o największym darze, który Bóg wlał w życie każdej z nas: naszej kobiecości.
Tytuł z jednej strony wywołuje uśmiech i skojarzenie z całą gamą dowcipów o kobietach, jakie mężczyźni opowiadają sobie przy piwie (mój osobisty mąż, kiedy zobaczył ten tytuł, powiedział z powagą: „Koniecznie musisz ją przeczytać”). Z drugiej strony budzi refleksję: czy naprawdę tytułowy wielki foch jest tym, co mnie, jako kobietę, definiuje i jest częścią mojej kobiecości? I czy na pewno Bóg tego dla nas chciał, czy „w tego focha, który jest atrybutem lub wadą każdej z nas, naprawdę wyposażył nas właśnie On”.
Książka jest dla kobiet, które kochają swoją kobiecość. Dla tych mających szczęście wzrastać i dojrzewać w otoczeniu, które afirmowało ich kobiecość. Ale także dla tych, którym kobiecość przez całe życie była ciężarem, a może nawet przekleństwem. Pozwoli ona zmierzyć się z tym bólem, pokaże, że jest światło w ciemnym tunelu i przestrzeń, w której można szukać pomocy.
„Wielki foch” to spojrzenie na kobiecość oczami kobiet dojrzałych, które w całkowicie różnych sytuacjach życiowych i powołaniach, uczą siebie i inne kobiety, jak korzystać z całej gamy emocji towarzyszących naszej naturze i czerpać pełnymi garściami z kobiecości.
Ilona Kisiel zaprosiła do rozmowy dwie fascynujące kobiety: s. Annę Marię Pudełko, psychopedagoga powołania, i Anetę Liberacką, redaktor naczelną portalu Stacja7.pl, żonę i mamę czwórki dorosłych dzieci. „Zarzuca nam się często, że jesteśmy mniej zadaniowe, bardziej emocjonalne, porównuje się nas w tym i w wielu innych sprawach z mężczyznami. A my często już nie wiemy, jakie mamy być. I wciąż próbujemy się zmieniać”– mówi Aneta Liberacka.
Pytanie o to, jakie mamy być, powinno być pytaniem o to, jakimi chce widzieć nas Bóg, który nie wymaga od nas rzeczy niemożliwych, ale uzdalnia nas do rzeczy wielkich.
aktualna ocena | 5,0 |
głosujących | 2 |
Ocena |
bardzo słabe
|
słabe
|
średnie
|
dobre
|
super
Nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Opowieść o życiu Jezusa i apostołów pojawi się premierowo na wielkim ekranie.
Złota Palma w Cannes, dwa Oscary + cała lista innych ważnych nagród i nominacji.
Archeolodzy o odkryciach dawnego królestwa Kaabu w Gwinei Bissau.
Śmiało można stwierdzić, że lektura książki "Chopin" to pełnowymiarowe spotkanie ze sztuką.