W sobotę rusza we Wrocławiu 24. Festiwal Kultury Żydowskiej "Simcha". Potrwa do 5 sierpnia.
Tegoroczna Simcha rozpocznie się 30 lipca i potrwa do 5 sierpnia. Festiwal odbędzie się tradycyjnie w Synagodze Pod Białym Bocianem oraz innych lokalizacjach Dzielnicy Wzajemnego Szacunku. W programie m.in. wiele ciekawych spotkań autorskich, znakomity blok koncertowy, który zostanie otwarty występem ukraińskiego zespołu Kommuna Lux z Odessy. Nie zabraknie również tradycyjnego Jarmarku Żydowskiego, warsztatów, seansów filmowych, spacerów z przewodnikami i wielu rozmaitych atrakcji dla dorosłych i dla dzieci.
Motywem przewodnim tegorocznego Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha jest opowieść o życiu Żydów na Kresach Wschodnich – ziemiach dawnej Rzeczypospolitej a obecnych terenach Litwy, Białorusi i Ukrainy. Z tej okazji na otwarcie Festiwalu organizatorzy zaprosili Kommunę Lux - zespół z Odessy w Ukrainie o niepowtarzalnym stylu łączącym muzykę klezmerską z Odessa Gangsta Folk.
W tym roku dużą część programu stanowią spotkania autorskie wokół książek o tematyce żydowskiej. Ponadto ważnym punktem są również propozycje wspólnego spędzania czasu w plenerze, takie jak: Śniadanie Izraelskie w Ogrodzie Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu, wieczorne warsztaty tańców żydowskich oraz niedzielny tradycyjny Jarmark Żydowski na dziedzińcu Synagogi Pod Białym Bocianem.
Nowością na tegorocznym Festiwalu będzie słuchowisko! W niedzielę 31.07 o 17:30 w Mleczarni publiczność wysłucha słuchowiska „Żydowski kalejdoskop radiowy”, które przeniesie nas w świat życia artystycznego dwudziestolecia międzywojennego. Będzie to próba ożywienia świata, który przeminął, ale który może zaistnieć w naszej wyobraźni dzięki magii radia. W słuchowisku, mającym formę fikcyjnej audycji radiowej, na falach eteru spotkamy się z Adim Rosnerem, Adamem Astonem, Michałem Waszyńskim, Tamarą Łempicką i Januszem Korczakiem. Akcja będzie się toczyć przy dźwiękach wspaniałych, oryginalnych utworów muzycznych z tamtego okresu.
Jak co roku podczas Simchy nie zabraknie także ciekawej wystawy. Tym razem na Emporze Synagogi Pod Białym Bocianem zostanie zaprezentowana wystawa „Ludzie od Schmitzlera. Mieszkańcy przedwojennego Śniatynia".
Szczegółowy program 24. Festiwalu Kultury Żydowskiej Simcha znajdziemy na www.simcha.art.pl. Na większość wydarzeń (poza koncertami) wstęp jest bezpłatny.
Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Pro Arte 2002. Projekt jest współfinansowany przez: Gminę Wrocław, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, The Taube Foundation for Jewish Life & Culture, Ambasadę Izraela w Polsce, Fundację PZU i Towarzystwo Społeczno- Kulturalne Żydów w Polsce. "Gość Niedzielny" objął wydarzenie swoim patronatem medialnym.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.