W Muzeum Narodowym w Warszawie pokazano odzyskaną kolekcję dzieł Bractwa św. Łukasza. Były "na wygnaniu" przez 83 lata.
Bractwo św. Łukasza (zwane popularnie łukaszowcami), czyli 11 malarzy z Warszawy, dzięki zespołowej pracy zdołało w 1938 r. stworzyć niezwykle złożone dzieła, każde o wymiarach 120 na 200 cm, w niespełna pół roku. Oryginalny pomysł malarski polegał na kolektywnym malowaniu wszystkich obrazów jednocześnie, po 10-12 godzin dziennie. Miały być wyraźne, czytelne, jasne, żywe w kolorze, nienaturalistyczne, ostro konturowane, bogate w szczegóły, tłumne, bez rzucanych cieni. Każde z siedmiu dzieł zostało sygnowane przez 11 artystów. Przedstawiały doniosłe wydarzenia z historii Polski: "Spotkanie Bolesława Chrobrego z Ottonem III u grobu św. Wojciecha (1000)", "Przyjęcie chrześcijaństwa przez Litwę (1386)", "Nadanie przywileju jedleńsko-krakowskiego (1430)", "Unia Lubelska (1569)", "Uchwalenie konfederacji warszawskiej o wolności religijnej (1573)", "Odsiecz Wiednia (1683)" oraz "Konstytucja 3 Maja (1791)".
Gotowe malowidła pokazano na wystawie w Instytucie Propagandy Sztuki w Warszawie. Wywołały one wiele emocji i wzbudziły różnorodne opinie. Następnie w marcu 1939 r. na pokładzie MS "Batory" wysłano je do USA.
Obrazy były eksponowane w sali honorowej pawilonu polskiego na Wystawie Światowej w Nowym Jorku w 1939 r. wraz z czterema makatami pn. "Jan III Sobieski" według projektu Mieczysława Szymańskiego, wykonanymi pod kierunkiem Marii Łomnickiej-Bujakowej przez zespół hafciarek ze spółdzielni "Inicjatywa" w Warszawie.
- Wystawa łączy w sobie kilka wątków. Prezentuje znakomite malarstwo, śmiałą próbę poszukiwania stylu narodowego w sztuce polskiego dwudziestolecia. To okazja, by przypomnieć śmiałe i przemyślane działania, jakie władze II Rzeczypospolitej prowadziły na polu polityki historycznej. To wreszcie okazja, by zamanifestować determinację i skuteczność polskich władz oraz polskich muzealników w walce o powrót polskich dzieł sztuki do kraju - mówi o wystawie Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski, powstającego na warszawskiej Cytadeli. W przyszłym roku dzieła uświetnią wystawę stałą MHP, na której będą prezentowane również obrazy Jana Matejki z cyklu "Dzieje cywilizacji w Polsce".
"Gość Niedzielny" jest jednym z patronów medialnych wystawy, którą oglądać można co najmniej do 23 października.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.
Trend ten rozpoczął się po agresji Kremla na Ukrainę. A w USA...