W kościele ojców dominikanów wybrzmiały średniowieczne lamenty i pieśni o Matce Bożej.
Był to kolejny koncert z cyklu "Muzyka u Matki Bożej Dzikowskiej", a drugi w tym sezonie artystycznym. Wystąpił znany już tarnobrzeskiej publiczności Zespół Muzyki Dawnej "Scandicus", który dokładnie przed rokiem gościł w Tarnobrzegu z repertuarem pieśni pochodzących ze zbioru "Cantigas de Santa Maria", prezentując słuchaczom piękno średniowiecznej muzyki. Również w programie sobotniego koncertu znalazły się dwie kantyczki ze wspomnianego galicyjsko-portugalskiego zbioru, powstałego za panowania Alfonsa X Mądrego (ur. 1221, zm. 1284), króla Kastylii i Leónu. Ponadto zabrzmiały pieśni z włoskiego zbioru "Laudario di Cortona", datowanego na drugą połowę XIII wieku. Rękopis należał do Bractwa Santa Maria delle Laude skupionego przy kościele św. Franciszka w Cortonie, obecnie przechowywany jest w zbiorach Biblioteca del Comune e dell'Accademia Etrusca w Cortonie.
Jak zauważył na wstępie o. Karol Wielgosz OP, przeor klasztoru ojców dominikanów w Tarnobrzegu, w programie pojawiły się utwory nie tylko mające piękne i mimo upływu wieków, nowoczesne brzmienie, ale również głębokie filozoficzne przesłanie. Autorami słów dwóch pieśni byli bowiem najważniejsi i najwybitniejsi filozofowie i teologowie średniowieczni - Piotr Abélard, żyjący na przełomie XI i XII wieku, oraz Godefroy de Saint-Victor, którego działalność przypadła na drugą połowę XII stulecia. I to sekwencja jego autorstwa - "Planctus ante nescia", będąca emocjonalnym lamentem Matki Bożej, przeżywającej mękę wraz ze swym Synem, wykonana przez Sławomira Witkowskiego, rozpoczęła wczorajszy koncert.
Zespół "Scandicus" wystąpił w składzie: Agnieszka Mucha - śpiew, Tymoteusz Dorda - fidel, Piotr Flis - harfa romańska, Jakub Kabus - symfonia i wymieniony już Sławomir Witkowski - śpiew i lutnia.
Artyści specjalizują się w muzyce średniowiecznej, wprowadzając do swego repertuaru zarówno utwory religijne jak i świeckie. Koncertują zarówno w Polsce, jak i za granicą. Występowali podczas prestiżowych wydarzeń muzycznych, jak Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Salve Regina" w Wigrach, Międzynarodowy Festiwal im. Marcina Agricoli w Świebodzinie, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. G.G. Gorczyckiego w Bytomiu, uczestniczyli także w Tyskich Spotkaniach Teatralnych, podczas których w 2010 roku spektakl Teatru HoM La Rosa z ich współudziałem otrzymał wyróżnienie za oprawę muzyczną. Mają na swoim koncie kilka płyt, a najnowsze ich wydawnictwo to album "Cantigas de Santa Maria", który ukazał się pod koniec ubiegłego roku.
Koncert mógł się odbyć dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?