W diecezjalnym ośrodku w Pleśnej powstaje wyjątkowa ikona. Mierzące 5,5 m przedstawienie Trójcy Świętej wypełni ścianę prezbiterium kaplicy.
Zadanie powierzono Romanowi Ziębie, ikonografowi i pielgrzymowi Bożego Miłosierdzia, wydeptującemu błogosławieństwo dla świata w miejscach, w których najbardziej go potrzeba. Jak przyznaje, zarówno sama ikona Trójcy Świętej Rublowa, jak i skala przedsięwzięcia to wielkie zadanie dla ikonografa. Już raz jednak zmierzył się z tym wyzwaniem i to na drugim końcu świata. W kościele w Rwandzie, blisko Kibeho, słynnego miejsca objawień, napisał mierzącą
- To były początki pandemii, wszyscy czuliśmy, że coś się zmienia, choć nie wiedzieliśmy co. Zastanawiałem się wtedy, jaki to wyraźny znak: pisałem ikonę, która zawiera w sobie teologiczną syntezę miłości, jaką jest Trójca Święta w miejscu największego ludobójstwa po II wojnie światowej, być może największego upadku człowieczeństwa w naszych czasach. Teraz piszę ją także w niezwykłym czasie. Ikona ma rosyjski rodowód, a dokumentację szczegółów dostałem od przyjaciela Ukraińca - opowiada Roman Zięba.
Dla ikonografa praca wiąże się z głębokim namysłem teologicznym. Towarzyszy jej osobista modlitwa.
- Pracując w Pleśnej także szukam klucza. Dlaczego Trójca Święta powstaje tutaj, na uboczu, na styku morza i ziemi? Nie wiem. Ale wiem, że Bóg mówi do nas także przez takie znaki - dodaje.
Ikona w prezbiterium zdeterminuje resztę wystroju kaplicy. Stąd też w jej powstaniu towarzyszy ikonografowi grupa fachowców, którzy podejmą się kolejnych prac związanych z wystrojem przestrzeni sakralnej.
Mierzące
Roman Zięba podążą drogą ikony od 15 lat. Wcześniej stracił wszystko: rodzinę, wolność, pracę. Dziś dzieli się swoim doświadczeniem wiary prowadząc rekolekcje z ikoną w Polsce i i za granicą, a także przemierzając świat jako pielgrzym Bożego Miłosierdzia - członek wspólnoty mężczyzn, którzy za więziennym murem przeżyli radykalną przemianę.
materiały organizatora wydarzenia
O tym, jak głęboką symbolikę ma ikona, którą pisze w Pleśnej będzie można usłyszeć w kołobrzeskiej bazylice. W niedzielę 12 lutego o godz. 15 ikonograf wygłosi konferencję pod tytułem „Tajemnica Tajemnic”, o nieodkrytych dotąd symbolach w ikonie Trójcy Świętej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.