Siedzący Byk był katolikiem?

Taylor Marshall, nawrócony na katolicyzm pastor episkopalny z Teksasu przekonuje, że Tatankę Yotankę (Siedzący Byk w języku dakota) ochrzcił francuski jezuita o. Pierre-Jean De Smet.

Wszystko wskazuje na to, że legendarny wódz indiański, Siedzący Byk był katolikiem – uważa Taylor Marshall, nawrócony na katolicyzm pastor episkopalny z Teksasu. Na swoim blogu internetowym zamieszcza oryginalną fotografię wodza Siuksów, na której wyraźnie widać, że zwycięzca w bitwie nad rzeką Little Bighorn w 1876 roku ma zawieszony na szyi krucyfiks. Jego zdaniem Tatankę Yotankę, bo tak brzmiało w języku dakota imię Indianina, ochrzcił francuski jezuita o. Pierre-Jean De Smet.

Marshall uważa, że wiele fotografii wodza publikowanych w amerykańskich podręcznikach historii jest cenzurowanych i wymazuje się z nich widoczny w oryginale krucyfiks zwieszony na szyi.

O tym, że Siedzący Byk został ochrzczony przez katolickiego misjonarza wskazywać ma m.in. relacja zamieszczona w amerykańskiej biografii gen. George’a Armstronga Custera, znanego m.in. ze swej nienawiści do Indian. W publikacji zauważa się, że Siedzący Byk, który niechętnie mówił po angielsku, bardzo cenił sobie kontakty z francuskojęzycznymi Kanadyjczykami. W ten sposób francuski jezuita o. De Smet zdobył sympatię indiańskiego szamana i namówił go do chrztu i uczestnictwa we Mszach św.

Natomiast z informacji zamieszczonej w dzienniku „New York Times” z 12 kwietnia 1883 roku wynika, że Siedzący Byk miał niebawem dołączyć do około 2 tys. Indian w Dakocie, którzy należą do Kościoła katolickiego. Siedzący Byk zmarł 15 grudnia 1890 roku.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama