Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II zaprasza na krakowskie Planty, na odcinku od ul. Franciszkańskiej ku Wawelowi, na wystawę "Oto jest droga piękna. Poezja Karola Wojtyły - Świętego Jana Pawła II".
Ekspozycja prezentuje 20 utworów poetyckich Karola Wojtyły - Jana Pawła II, ilustrowanych akwarelami na podstawie wzorów Joosta van Roojena oraz fotografiami, głównie autorstwa Grzegorza Gałązki.
- Poezja K. Wojtyły tłumaczona na wiele języków obcych jest ambasadorem polskości na świecie. Jest to poezja wnętrza, przekazuje wartości uniwersalne, więc i nie traci na swojej aktualności. Jest drogowskazem dla dzisiejszego człowieka i dla przyszłych pokoleń. To właśnie chcemy pokazać - tłumaczy Marta Burghardt, odpowiedzialna za merytoryczną stronę wystawy.
Ekspozycja jest też próbą zestawienia ważnych wydarzeń związanych z życiem przyszłego papieża z towarzyszącą im wrażliwością poetycką i wyczuciem na piękno, prawdę i dobro. Wkomponowane w plansze cytaty stanowią komentarze autorskie lub dopowiedzenia ułatwiające percepcję twórczości literackiej K. Wojtyły, będące owocem przemyśleń autora, począwszy od 1939 r., poprzez okres krakowski - kapłański i biskupi, kończąc na wypowiedziach Ojca Świętego Jana Pawła II.
- Instytut Dialogu Międzykulturowego w Krakowie poprzez tę wystawę chce złożyć hołd św. Janowi Pawłowi II i przypomnieć, że nasz patron władał słowem nie tylko poprzez homilie, ale i w ramach twórczości poetyckiej - podkreśla M. Burghardt.
Wszystkie utwory i cytaty, prezentowane na wystawie przeważnie we fragmentach, pochodzą z publikacji wydanej przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie i wydawnictwo Znak: "Karol Wojtyła, Jan Paweł II. Dzieła literackie i teatralne", tom 1: "Juwenilia" (1938-1946), pod redakcją Jacka Popiela, Kraków 2019, tom 2: "Utwory poetyckie" (1946-2003), pod redakcją Zofii Zarębianki, Kraków 2020, tom 3: "Dramaty. Szkice", pod redakcją Jacka Popiela, Kraków 2022.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.