Oni powalczą o Złotą Palmę w Cannes

Pedro Almodovar, Lars von Trier, a także włoski reżyser Nanni Moretti, który zaprezentuje film o papieżu z Jerzym Stuhrem w obsadzie, oraz bracia Jean-Pierre i Luc Dardenne z Belgii - m.in. ci twórcy będą walczyli o Złotą Palmę na 64. Festiwalu Filmowym w Cannes

Wszyscy ci artyści mają już w dorobku sukcesy odniesione w Cannes w poprzednich latach.

Tegoroczne wielkie święto kina we Francji odbędzie się w dniach 11-22 maja. W konkursie głównym, o statuetkę Złotej Palmy dla najlepszego filmu, zmierzy się 19 tytułów - poinformowali organizatorzy festiwalu na czwartkowej konferencji prasowej.

Na konkursowej liście są m.in.: "Skóra, w której żyję" ("La piel que habito") Hiszpana Pedro Almodovara - z Antonio Banderasem w obsadzie, "Melancholia" Duńczyka Larsa von Triera - z Kirsten Dunst, Charlotte Gainsbourg, Kieferem Sutherlandem, Charlotte Rampling i Johnem Hurtem, "Le gamin au velo" ("Set Me Free") braci Jean-Pierre'a i Luca Dardenne z Belgii, "The Tree of Life" amerykańskiego reżysera Terrence'a Mallicka - film z Bradem Pittem i Seanem Pennem w obsadzie, a także "Le Havre" Fina Akiego Kaurismakiego, "Bir zamanlar anadolu'da" Turka Nuri Bilge Ceylana i "Drive" pochodzącego z Danii Nicolasa Windinga Refna.

W grupie filmów, które zmierzą się w rywalizacji o tegoroczną Złotą Palmę znalazł się również film z polskim aktorem Jerzym Stuhrem w obsadzie. Jest to "Habemus Papam" w realizacji znanego włoskiego reżysera i aktora, Nanniego Morettiego. W filmie tym zagrał m.in. sam Moretti, w obsadzie jest też Michel Piccoli. Pogrążony w depresji, cierpiący z powodu samotności papież - to bohater filmu "Habemus Papam". Gra go Piccoli. Moretti wcielił się w rolę psychologa, który ma pomóc zwierzchnikowi kościoła, zaś Jerzy Stuhr - w postać rzecznika papieża.

Jury w konkursie głównym tegorocznego festiwalu w Cannes przewodniczyć ma aktor Robert De Niro.

Pedro Almodovar był już trzykrotnie nominowany do Złotej Palmy, za filmy: "Wszystko o mojej matce" (1999), "Volver" (2006) i "Przerwane objęcia" (2009).

Lars von Trier zdobył Złotą Palmę za dramat "Tańcząc w ciemnościach" z 2000 r. Był też wielokrotnie nominowany do tej nagrody, za obrazy: "Element zbrodni" (1984), "Europa" (1991), "Przełamując fale" (1996), "Idioci" (1998), "Dogville" (2003), "Manderlay" (2005), "Antychryst" (2009).

Nanni Moretti to również laureat Złotej Palmy - przyznano mu ją za film "Pokój syna" z 2001 r. Był ponadto czterokrotnie nominowany do Złotej Palmy, za obrazy: "Ecce bombo" (1978), "Dziennik intymny" (1993), "Aprile" (1998) i "Kajman" (2006, w "Kajmanie" jedną z ról także grał Jerzy Stuhr).

Bracia Dardenne otrzymali już w Cannes dwie Złote Palmy - za filmy "Rosetta" (1999) i "Dziecko" (2005). Nominacje do tej nagrody zdobyli z kolei za "Syna" (2002) i "Milczenie Lorny" (2008).

Tegoroczny festiwal w Cannes zainauguruje pokaz nowego filmu Woody'ego Allena, "Midnight in Paris". W jego obsadzie są m.in.: Owen Wilson, Rachel McAdams, Marion Cotillard, Michael Sheen, Adrien Brody, Kathy Bates oraz Carla Bruni.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama