Taneczne, kurpiowskie "Kontrasty"

Widowisko tańca współczesnego z elementami kurpiowskiego folkloru będzie można zobaczyć w przedstawieniu "Kontrasty", którego prapremiera odbędzie się 17 czerwca w Teatrze Powszechnym w Warszawie.

Premiera natomiast tej sztuki Warszawskiego Teatru Tańca na scenie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej odbędzie się 30 czerwca.

Tytułowe kontrasty, według reżyser przedstawienia Aleksandry Dziurosz, odnoszą się do rozbieżności pomiędzy współczesną rzeczywistością a tradycją i polską ludowością. Tradycję ludową w spektaklu będą wyrażać elementy kultury Kurpiów, zamieszkałej na Mazowszu grupy etnograficznej.

Kurpiowski folklor widzowie będą mogli odnaleźć przede wszystkim w muzyce. Na potrzeby spektaklu zaaranżowano pieśni na chór Stanisława Moryto, które wykona śpiewak kurpiowski Adam Strug.

Obok muzyki kurpiowskiej, trzy tancerki, które wystąpią na scenie, będą tańczyć w rytm muzyki elektronicznej skomponowanej przez Aleksandrę Bilińską. Tworząc muzykę do przedstawienia, młoda kompozytorka bardzo luźno nawiązała do tradycyjnych brzmień pieśni Kurpiów.

Zachowany w estetyce tańca współczesnego spektakl "nie ma jednej fabuły, lecz za pomocą różnych scen mówi o przeżyciach człowieka od czasów najdawniejszych do współczesności" - powiedziała PAP reżyser przedstawienia. Teraźniejszość, zapowiedziała Dziurosz, będzie przedstawiona jako "czas pewnego załamania się cywilizacji, beznamiętności w kontaktach międzyludzkich i w odczuwaniu siebie".

W warstwie wizualnej do tradycji kurpiowskiej będą nawiązywać kolory scenografii - czerwony i żółty - oraz niektóre elementy konstrukcji przypominające kurpiowską wycinankę.

Obok spektaklu "Kontrasty", artyści Warszawskiego Teatru Tańca zaprezentują na scenach Teatru Powszechnego im. Zygmunta Huebnera i Teatru Wielkiego-Opery Narodowej sztukę "Chopin-ex-saturo". Inspirowane postacią i twórczością Fryderyka Chopina przedstawienie nawiązuje do stanu wyciszenia i spokoju, w jaki wprowadza muzyka wybitnego kompozytora.

Założony w 2008 roku Warszawski Teatr Tańca realizuje spektakle czerpiące z tańca, ruchu, teatru, muzyki i sztuk wizualnych. Pomysłodawczynią i dyrektorem teatru jest Aleksandra Dziurosz.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama