Widowisko tańca współczesnego z elementami kurpiowskiego folkloru będzie można zobaczyć w przedstawieniu "Kontrasty", którego prapremiera odbędzie się 17 czerwca w Teatrze Powszechnym w Warszawie.
Premiera natomiast tej sztuki Warszawskiego Teatru Tańca na scenie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej odbędzie się 30 czerwca.
Tytułowe kontrasty, według reżyser przedstawienia Aleksandry Dziurosz, odnoszą się do rozbieżności pomiędzy współczesną rzeczywistością a tradycją i polską ludowością. Tradycję ludową w spektaklu będą wyrażać elementy kultury Kurpiów, zamieszkałej na Mazowszu grupy etnograficznej.
Kurpiowski folklor widzowie będą mogli odnaleźć przede wszystkim w muzyce. Na potrzeby spektaklu zaaranżowano pieśni na chór Stanisława Moryto, które wykona śpiewak kurpiowski Adam Strug.
Obok muzyki kurpiowskiej, trzy tancerki, które wystąpią na scenie, będą tańczyć w rytm muzyki elektronicznej skomponowanej przez Aleksandrę Bilińską. Tworząc muzykę do przedstawienia, młoda kompozytorka bardzo luźno nawiązała do tradycyjnych brzmień pieśni Kurpiów.
Zachowany w estetyce tańca współczesnego spektakl "nie ma jednej fabuły, lecz za pomocą różnych scen mówi o przeżyciach człowieka od czasów najdawniejszych do współczesności" - powiedziała PAP reżyser przedstawienia. Teraźniejszość, zapowiedziała Dziurosz, będzie przedstawiona jako "czas pewnego załamania się cywilizacji, beznamiętności w kontaktach międzyludzkich i w odczuwaniu siebie".
W warstwie wizualnej do tradycji kurpiowskiej będą nawiązywać kolory scenografii - czerwony i żółty - oraz niektóre elementy konstrukcji przypominające kurpiowską wycinankę.
Obok spektaklu "Kontrasty", artyści Warszawskiego Teatru Tańca zaprezentują na scenach Teatru Powszechnego im. Zygmunta Huebnera i Teatru Wielkiego-Opery Narodowej sztukę "Chopin-ex-saturo". Inspirowane postacią i twórczością Fryderyka Chopina przedstawienie nawiązuje do stanu wyciszenia i spokoju, w jaki wprowadza muzyka wybitnego kompozytora.
Założony w 2008 roku Warszawski Teatr Tańca realizuje spektakle czerpiące z tańca, ruchu, teatru, muzyki i sztuk wizualnych. Pomysłodawczynią i dyrektorem teatru jest Aleksandra Dziurosz.
Czyli powrót do krainy dzieciństwa. Pytanie tylko, czy udany. I w ogóle możliwy…
Jednak tylko co piąta osoba uznaje zastępowanie człowieka sztuczną inteligencją za etyczne.
Świąteczne komedie rządzą się swoimi prawami. I towarzyszą nam już przez cały grudzień.