Rzecz o obrazie "Jezu, ufam Tobie"

Okazją do spotkania i rozmowy była 90. rocznica namalowania przez Eugeniusza Kazimirowskiego, według wskazań s. Faustyny, pierwszego obrazu Jezusa Miłosiernego.

Była to prawdziwa gratka dla osób zainteresowanych tematem obrazu "Jezu, ufam Tobie", czyli chyba najbardziej znanego w całej historii Kościoła oraz we współczesnym świecie wizerunku Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego. W tym roku przypada 90. rocznica namalowania jego pierwowzoru. Stąd Fundacja Pomorskich Kresowian przygotowała konferencję, której prelegenci zabrali słuchaczy w wyjątkową podróż przez dzieje wspomnianego malowidła.

Jednak zanim mikrofon przejął pierwszy gość, licznie przybyłych przywitał - w imieniu organizatora - Michał Rzepiak, a także bp Piotr Przyborek. - Życzę wam, aby Jezus, poprzez różne świadectwa, poprzez badania naukowe dotyczące czy to obrazu, czy też w ogóle Bożego miłosierdzia, którego kult tak bardzo rozprzestrzenił się pod koniec XX w., zaczął dokonywać cudu swojego miłosierdzia w naszym życiu - mówił biskup.

- Życzę również, aby każdego z was dotknęło to przesłanie o Bożym miłosiernie, także pozwólcie, że pobłogosławię was oraz wszystkich prelegentów, żeby to Boże działanie poprzez tę konferencję mogło rozlać się w naszych sercach - dodał bp Przyborek.

Gość Gdański Rozpoczęcie konferencji "Jezu, ufam Tobie"

 

Wśród prelegentów było wiele wybitnych nazwisk: s. dr Teresa Szałkowska ZSJM, ks. dr Piotr Szweda MS, Edyta Hankowska-Czerwińska, prof. Zbigniew Treppa oraz dr Tomasz Snarski. Poruszyli oni tematy związane z historią i przesłaniem obrazu Jezusa Miłosiernego, spojrzeli na nowo na biografię E. Kazimirowskiego, przybliżyli, na czym polega wyjątkowość obrazu z objawień św. Faustyny. Słuchacze mieli także wyjątkową okazję posłuchać o konserwacji obrazu, którą przeprowadziła E. Hankowska-Czerwińska, a także zagłębić się w zagadnienia oscylujące wokół prawa i miłosierdzia.

Przez historię obrazu bardzo szczegółowo przeprowadziła uczestników s. Strzałkowska, która - oprócz wielu ciekawostek - przygotowała w swojej prezentacji kilka unikatowych zdjęć. - W tym obrazie nie chodzi tylko o samo malowidło, ale o spotkanie z Bogiem. On wychodzi do nas, chce się z nami spotkać, wejść w nasze życie - mówiła prelegentka.

Wyjaśniła okoliczności powstania wizerunku Chrystusa, rolę ks. Michała Sopoćki, zaangażowanie E. Kazimirowskiego, a także przybliżyła życiorysy osób, które zatroszczyły się o to, aby obraz bezpiecznie przetrwał zawieruchę wojenną. Zwróciła również uwagę na to, jak poprzednie, nieudane zabiegi konserwatorskie, zniszczyły obraz. - Zniekształcona została cała kompozycja i dopiero bardzo dobra i wnikliwa praca E. Hankowskiej-Czerwińskiej uratowała wizerunek Jezusa. Za co bardzo dziękuję - zaznaczyła s. Strzałkowska.

Gość Gdański Konferencja "Jezu, Ufam Tobie" w auli św. Jana Pawła II w Gdańsku-Oliwie.

 

Sama konserwatorka przyznaje, że chociaż praca z cudownymi obrazami budzi ekscytację, jednak jako profesjonalistka, niezależnie od realizowanego projektu, każde zlecenie wykonuje z taką samą troską, dbałością o szczegóły i zaangażowaniem. - Zostałam kiedyś zapytana, jakie miałam religijne przeżycia w trakcie pracy przy tym obrazie. Szczerze - żadnych. Bo gdybym myślała, że pracuję z cudownym obrazem, nie mogłabym przeprowadzić konserwacji. Tak, jak lekarz onkolog nie płacze z pacjentami, tylko szuka sposobu, aby ich wyleczyć, tak samo ja mam do wykonania zadanie, które ma przynieść konkretny efekt - tłumaczyła.

Konferencja "Jezu, ufam Tobie" odbyła się w auli św. Jana Pawła II w Gdańsku-Oliwie, miała charakter otwarty, a wstęp na nią był wolny. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański. Patronem medialnym był "Gość Niedzielny".

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości