W weekend w tv i na VOD: Czułe słówka

Czyli film obyczajowy. Nie brzmi to zbyt dobrze, prawda?

Cóż, taki to gatunek, w którym przez dekady produkowało się filmy kręcone przede wszystkim na potrzeby telewizji. Niby poruszające jakieś ważne społecznie tematy, ale najczęściej pozbawione jakiekolwiek dramaturgii, tempa, napięcia. Z telewizyjnymi, „drugoligowymi” aktorami w rolach głównych.

Tymczasem w „Czułych słówkach” mamy na ekranie same sławy: Shirley MacLaine, Jacka Nicholsona, Debrę Winger, Danny’ego DeVito, Jeffa Danielsa, czy Johna Lithgow’a. Już chociażby dla nich warto rzucić okiem na ten film, który – uwaga, uwaga – nagrodzono pięcioma Oscarami w roku 1983. A mogło być ich znacznie więcej, bo w sumie nominacji zebrał jedenaście!

Oscary nie zawsze są trafne, czy wymierne, w tym jednak przypadku nie można mieć żadnych wątpliwości. Nagrodzono film naprawdę wielki, szczególny, jak mało który ukazujący relacje między matką i córką (tu rozciągnięte w czasie na kilka dekad).

Młoda wdowa Aurora (grana przez MacLaine) świata poza swoją córka nie widzi. Z czasem jednak dziewczyna dorasta, buntuje się i wyfruwa z gniazda, ku rozpaczy matki. A to dopiero początek jej smutków. Bo np. zawarte jakiś czas później małżeństwo córki będzie nieudane, a do tego wszystkiego przyplącze się jeszcze choroba, która…

Ale nie ma co zdradzać. Wchodzić w szczegóły. One same „wejdą w nas” w czasie seansu. Bo każdy odnajdzie się w tym filmie. Kto nie przeżywał czegoś mniej lub bardziej podobnego? Nie spotkał się w życiu z takimi sytuacjami?

Można się więc w „Czułych słówkach” przejrzeć niczym w lustrze, a nie tylko gapić w ekran, jak to dziś coraz częściej zdarza. Tu nikt nie ciągnie niczego na siłę, raz po raz zawieszając akcję i obiecując, Bóg raczy wiedzieć, jak niesamowity ciąg dalszy, ale... dopiero w następnym odcinku.

Tu mamy opowieść konkretną. Pełną. Uniwersalną i zamkniętą. Ale tak kapitalnie zagraną, napisaną (skomponowaną), przede wszystkim zaś poruszającą, że po prostu ma się ochotę do niej wracać. I teraz mamy kolejną okazję, by to zrobić, bo w niedzielę 14 lipca o 20:00 film wyemituje stacja CBS Europa. Powtórki we wtorek 16 lipca o 22:15 oraz w piątek 19 lipca o 17:25 na tym samym kanale.

On-line „Czułe słówka” można oglądać w Amazon Prime Video, iTunes, czy Megogo.

*

Tekst z cyklu Filmy wszech czasów

W weekend w tv i na VOD: Czułe słówka

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości