23. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem rozpoczęty. Uroczysta inauguracja miała miejsce 27 lipca w Willi Czerwony Dwór. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.
Koncerty Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej imienia Wacława Geigera w Zakopanem odbywają się głównie w zakopiańskich kościołach. - Festiwal, już w dwudziestej trzeciej edycji, jak co roku pragnie prezentować muzykę organową i kameralną w jej najpiękniejszych obliczach, w świetnych wykonaniach uznanych artystów, a także przybliżać postać i dzieło swego patrona Wacława Geigera, którzy mieszkał pod Tatrami i z Zakopanego czerpał swoje natchnienie. Mamy nadzieję, że tegoroczne koncerty pozostaną w pamięci jako wspaniałe wspomnienia muzyczne ze stolicy polskich Tatr - podkreśla Rafał Monita, dyrektor artystyczny festiwalu.
Inauguracja odbyła się 27 lipca w Willi Czerwony Dwór. Miał tam miejsce recital pieśni patrona festiwalu Wacława Geigera w wykonaniu Dawida Biwo (bas). Artyście towarzyszył muzyk Ireneusz Boczek grający na fortepianie.
Kolejne koncerty, podczas których usłyszymy organy, odbędą się w sanktuarium Najświętszej Rodziny przy Krupówkach. 28 lipca organizatorzy zapraszają na recital organowy Mateusza Rzewuskiego, któremu będzie towarzyszyć śpiew Andżeliki Rzewuskiej. Artyści wykonają najpiękniejsze utwory na sopran i organy W. A. Mozarta, G. Rossiniego, J. S. Bacha, czy F. Mendelssohna-Bartholdy’ego. Początek o godz. 20.
9 sierpnia wybitny organista Krzysztof Pawlisz wraz z żeńskim zespołem kameralnym Donne Armoniche zabierze chętnych w świat romantycznej muzyki francuskiej. W finale 10 sierpnia wystąpi Marta Misztal Bloch, artystka pochodząca z Podhala, mieszkająca na co dzień w Hiszpanii. Zaprezentuje ciekawą, oryginalną w brzmieniu, organową muzykę hiszpańską.
Organizatorem festiwalu jest Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury. Wejścia na wszystkie koncerty są bezpłatne. Nie trzeba też specjalnych zaproszeń z rezerwacją. Wydarzeniu patronuje "Gość Krakowski".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ten obraz jest opowieścią o okolicznościach śmierci św. Agnieszki, Rzymianki, zamęczonej w 304 roku.
Przyznano 29 wyróżnień i 28 nagród w poszczególnych kategoriach.
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
Czeka nas powrót do tradycyjnych podręczników i bibliotek w miejsce "narzędzi cyfrowych"?
Thriller o niemieckim teologu i antynazistowskim dysydencie wywołał kontrowersje.
W tej świątyni otwierają się na Boga serca nawet najbardziej zamknięte.