Spotkania z Filmem Górskim

Maciek zawsze myślał o potrzebach innych - podkreśliła w swych wspomnieniach o Berbece wybitna alpinistka, zdobywczyni Korony Ziemi Anna Czerwińska w pierwszym dniu 9. edycji Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem.

Spotkania to przede wszystkim Międzynarodowy Konkurs Filmu Górskiego. Towarzyszą mu m.in. wystawy fotografii, koncerty, zawody wspinaczkowe, a także biesiady ludzi gór. Tę pierwszą, z środy na czwartek w Dworcu Tatrzańskim, poświęcono Maciejowi Berbece, który po pierwszym zimowym wejściu na Broad Peak (8048 m) 5 marca, pozostał na zawsze na tej górze w Karakorum wraz z Tomaszem Kowalskim.

"Maciek zawsze myślał o potrzebach innych. Gdy postanowiłam spełnić swoje marzenie i przejść całą grań Tatr, pogoda była koszmarna. Padał deszcz, potem grad. Moja towarzyszka zrezygnowała już pierwszego dnia, a ja gdy wreszcie po kilkudniowej wyprawie dotarłam do domu Maćka, chwiałam się na nogach ze zmęczenia. On popatrzył na mnie i... podał mi butelkę piwa. To była najpiękniejsza i najpotrzebniejsza rzecz jaką mogłam dostać w takim momencie" - opowiadała Czerwińska, autorka m.in. pierwszych kobiecych wejść w Himalajach i Karakorum: w 1979 roku na Rakaposhi (7788 m), w 2001 na Lhotse (8501 m) i 2006 na Makalu (8485 m).

Wspólne wyprawy z Berbeką wspominał Maciej Pawlikowski, ratownik TOPR, prezes Klubu Wysokogórskiego Zakopane.

"O tym, jak spokojnym i łagodzącym obyczaje człowiekiem był mój przyjaciel, niech powie historia jaką przeżyliśmy w wędrówce na południową ścianę Dhaulagiri (8167 m). Dwa tygodnie przedzieraliśmy się w ulewnym deszczu przez dżunglę. Humory były coraz gorsze, a do tego ciągle coś z tej naszej karawany ginęło. Gdy ktoś zaczynał się wściekać Maciek mówił, że nie ma o co, bo pewnie wchłonęła to czarna dziura. Rozbrajał nas natychmiast, a ksywka +czarna dziura+ przylgnęła do niego na długie lata".

Z Kanady przyjechał Ryszard Szafirski, himalaista i były prezes Klubu Wysokogórskiego (1970-74), a potem naczelnik Grupy Tatrzańskiej GOPR.

"Kiedy po zdobyciu w 1979 roku Ngadi Chuli, szczytu zwanego także Peak 29 (7871 m), przez Maćka Pawlikowskiego oraz Ryśka Gajewskiego - Berbeka odmroził stopy i musiał zejść do bazy. My wróciliśmy do naszej kwatery w małym hoteliku w Katmandu. Postanowiłem swoim chłopakom zorganizować wieczór w zaprzyjaźnionej knajpce. Poszli tam sami. W nocy nagle słyszę, że ktoś śpiewa po góralsku. Wychodzę i co widzę? Jak zwykle troskliwy Berbeka prowadzi krowę, a na jej grzbiecie przewieszony w poprzek jedzie Pawlikowski. Mieli stawić się na nocny wypoczynek w hotelu. No to się posłusznie stawili" - wspominał Szafirski.

Profesor Lech Korniszewski również wskazał na Peak 29. "Moje pierwsze spotkanie z Maćkiem to właśnie Peak 29. To był niezwykle delikatny i wrażliwy, ale także twardy i uparty człowiek. Musiałem wtedy podjąć trudną decyzję, że nie może wziąć udziału w ataku szczytowym, a on z tymi odmrożonymi nogami zrobił niezwykle trudne poręczowanie powyżej 7 tysięcy metrów" - opowiadał pediatra i genetyk, który w latach 1978-1992 uczestniczył w 10 wyprawach wysokogórskich organizowanych przez kluby z Zakopanego, Katowic i Warszawy. Wspinał się z ludźmi, którzy stali się legendą polskiego alpinizmu, a ich dokonania zapisały się w historii światowych wspinaczek. Znał ich słabości i niedomagania zdrowotne lepiej niż ktokolwiek inny.

Kilka zdań o wspólnym dorastaniu powiedział Jacek Berbeka. "Byliśmy zawsze razem. Przez wiele lat trenowaliśmy i rywalizowaliśmy na trasach narciarskich, potem ogarnęła nas wspólna pasja - wspinaczka. Spotykaliśmy się na wielu ekstremalnie trudnych drogach, w tym podczas dwóch prób zimowego wejścia na Nanga Parbat pod koniec lat osiemdziesiątych i początku dziewięćdziesiątych. Byliśmy blisko, ale nie wyszło. Mimo wszystko to były piękne, wspólne chwile" - stwierdził młodszy brat Macieja.

Dyrektor zakopiańskiego teatru im. Stanisława Witkiewicza zwrócił uwagę na nie tylko artystyczne pasje Berbeki.

"Wraz z żoną Ewą stworzyli wiele niesamowitych scenografii, żyli naszym teatrem do tego stopnia, że staliśmy się nie tylko przyjaciółmi, ale i rodziną. W przenośni i dosłownie - jestem przecież ojcem chrzestnym jego syna Staszka" - przypomniał Andrzej Dziuk.

Maciej Berbeka urodził się 17 października 1954 roku w Zakopanem. Syn taternika, alpinisty, przewodnika i ratownika górskiego Krzysztofa Berbeki (1930-64) był absolwentem Państwowego Liceum Technik Plastycznych imienia Antoniego Kenara w Zakopanem oraz ASP w Krakowie. Zdobył pięć ośmiotysięczników, w tym trzy po raz pierwszy zimą.

6 marca 1988 roku podjął samotną próbę zdobycia Broad Peak, dokonując pierwszego zimowego wejścia na przedwierzchołek Rocky Summit (8028 m). 25 lat później, 5 marca wraz z Tomaszem Kowalskim, Adamem Bieleckim, Arturem Małkiem stanął na głównym szczycie. On oraz Kowalski nie zdołali jednak z niego zejść

W dziewiątej edycji Spotkań z Filmem Górskim o Grand Prix ubiegać się będzie 29 filmów z 14 krajów w tym siedem z Polski. Goście specjalni festiwalu to Kinga Baranowska i Włoch Simone Moro. Odbędzie się też spotkanie z Cecylią Kukuczką, żoną zdobywcy Korony Himalajów i Karakorum Jerzego Kukuczki. Zginął w 1989 roku podczas wejścia na Lhotse.

Będą również posiady poświęcone Arturowi Hajzerowi, który poniósł śmierć 7 lipca podczas wspinaczki na Gaszerbrum I (8068 m) w Karakorum. W spotkaniu udział wezmą m.in. Janusz Majer, Jerzy Natkański, Piotr Pustelnik, Krzysztof Wielicki. W sobotę i niedzielę planowane są zawody o Puchar Polski we wspinaczce boulderowej im. Bogusia Probulskiego.

W sobotę wieczorem, w kinie "Sokół" odbędzie się spotkanie z Simone Moro, wybitnym włoskim himalaistą (pierwszy zdobywca zimowy trzech ośmiotysięczników), ratownikiem górskim, pilotem śmigłowca ratowniczego i oficerem włoskiej armii. Simone opowie o swoich wyprawach i przedstawi swój najnowszy film.

Oto program festiwalu:

CZWARTEK , 5 września
.........................................................................................................

Kino Sokół, ul. Orkana 2

12.00 – 13.30 Prawa Człowieka w Górach, problem handlu ludźmi na terenach górskich, projekcja filmu "Przypadek robotników leśnych" 

13.30 - 22.00 Międzynarodowy konkurs filmowy - projekcje BLOK III i IV 

Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Juliiusza Zborowskiego 1

16.00  "Czwartek literacki" dla dzieci 

Dworzec Tatrzański, ul. Krupówki 12

19.45 - 20.30 Karpackie Wyzwanie! Spotkanie z Wojtkiem Stolarczykiem, Krzyśkiem Mroszczakiem i Szymonem Pietrowskim  

Galeria "Owca Cała" Leszka Nagrabeckiego, vis a vis Galerii Miejskiej

22.00   Wernisaż wystawy obrazów Krzysztofa Kokoryna

PIĄTEK 6 września
.........................................................................................................

Tatry

09:00 – 16:00 Akademia Górska - warsztaty z bezpieczeństwa w górach z przewodnikami IVBV (Mnich i Tatrzańska Kotlina)

9:00 – 13:00 Akademia Górska - warsztaty przyrodnicze z przewodnikiem tatrzańskim - pracownikiem TPN (zbiórka w Kuźnicach o 9:00)

Kino Sokół, ul. Orkana 2

10. 30 – 13.00 Pokazy filmów poza konkursowych, projekcje BLOK I

13.30  – 19.30 Międzynarodowy konkurs filmowy, projekcje BLOK V i VI 

Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Juliusza Zborowskiego 1

16.00 - Klub Małego Przyjaciela 9.Spotkań z Filmem Górskim                 

Dworzec Tatrzański, ul. Krupówki 12

9.00 - 12.00 - Joga dla wspinaczy, prowadzą instruktorzy Hatha Jogi, Magdalena Wojda-Dudek i Sebastian "Harnaś" Dudek

16.00 – 17.15 „Z Hałdy w Himalaje” projekcja filmu i spotkanie z Fundacją Ulica 

17.30 – 19.00 Akademia Górska – promocja bezpieczeństwa w górach, wykłady: Freeride w wybranych rejonach Alp, ABC unikania lawin, prowadzi Marcin Kacperek

19.15 – 20.15   14 x 8 000 czyli Korona Himalajów Jurka Kukuczki – pokaz slajdów i opowieść o Jurku Kukuczce - Cecylia Kukuczka 

20.30 - 21.000 Wernisaż wystawy fotograficznej Krzysztofa Wielickiego 

21.00 – 22:30 Własną drogą, opowieść o Arturze Hajzerze - Janusz Majer, Krzysztof Wielicki, Piotr Pustelnik i Jerzy Natkański

SOBOTA, 7 września
..........................................................................................................

Tatry 

09:00 – 16:00 Akademia Górska - warsztaty z bezpieczeństwa w górach z przewodnikami IVBV (Mnich i Tatrzańska Kotlina)

9.00 – 13.00 Akademia Górska - warsztaty przyrodnicze z przewodnikiem tatrzańskim - pracownikiem TPN (zbiórka w Kirach o godz. 9.00)

Siedziba TPN, ul. Chałubinskiego 42a

10:00 – 13:00 Akademia Górska – warsztaty z ratownictwa górskiego z udziałem ratowników TOPR (złamania, utrata przytomności, wykorzystanie zaawansowanego sprzętu do ratownictwa)

Dworzec Tatrzański, ul. Krupówki 12

9.00 - 12.00    Joga dla wspinaczy- prowadzą instruktorzy Hatha Jogi, Magdalana Wojda Dudek i Sebastian "Harnaś" Dudek

16.00 – 17.30 Ocalić od zapomnienia - panel dyskusyjny Centralnego Archiwum Górskiego - Janusz Kurczab, Janusz Majer, Bartosz Krawczak, Wojciech Kukuczka, Daniel Kobiela

17.30 - 18.15 Akademia Górska - promocja bezpieczeństwa w górach, wykład 100 Porad Gór zasady bezpiecznego poruszania  sie po lodowcach (w oparciu o sprzęt firmy Petzl) prowadzi Maciek Ciesielski 

18:30 - 19:30 Spotkanie z Kingą Baranowską 

22.30 Impreza 9.SzFG

Plac Niepodległości

09:00 – 16:00 Warsztaty i pokazy slackline

11.00 – 17.00 Eliminacje zawodów adidas Zako Boulder Power 

Kino Sokół, ul. Orkana 2

10.15 – 12.00 Pokazy filmów poza konkursowych, projekcje BLOK II

12.30 – 16.00 Międzynarodowy konkurs filmowy, projekcje BLOK VII

20.00 – 21.30 Spotkanie z Simone Moro

21.30 – 22.30 Gala 9. Spotkań z Filmem Górskim z rozdaniem nagród

NIEDZIELA, 8 września
........................................................................................................

Tatry 

09:00 – 16:00 Akademia Górska - warsztaty z bezpieczeństwa w górach z przewodnikami IVBV (Mnich i Tatrzańska Kotlina)

Kino Sokół, ul. Orkana 2

10.00 – 22.00 Projekcje nagrodzonych filmów 9. SzFG 

Dworzec Tatrzański, ul. Krupówki 12

12.00 - 15.00 Wycieczka w stylu retro po Zakopanem (wyruszamy spod Dworca Tatrzańskiego o godz. 12.00)

Plac Niepodległości 

08.30 - 22:00 adidas Zako Boulder Power – finały

09:00 – 16:00 Warsztaty i pokazy slackline

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Więcej nowości