Kotlina Jeleniogórska: będzie UNESCO?

Brak komentarzy: 0

LEGNICKI GOŚĆ NIEDZIELNY

GOSC.PL

publikacja 01.07.2011 07:53

Od XVII aż po połowę XX w. bywały tutaj koronowane głowy większości ówczesnych krajów Europy i przywódcy wielu państw spoza niej.

Kotlina Jeleniogórska: będzie UNESCO?

Walory pałacu w Wojanowie doceniła delegacja UEFA, wybierając go jako jedno z centrów przygotowawczych do Euro 2012 Jędrzej Rams/GN

Tylko podpis Bronisława Komorowskie­go dzieli zabytkowe pałace i par­ki kotliny od miana pomników historii. W podaniu, które złożył Bogdan Zdrojewski, minister kul­tury i dziedzictwa narodowego, wymieniono łącznie aż 11 takich zespołów pałacowo-parkowych. Wśród nich znajdują się budynki z gmin Mysłakowice, Kowary, Jele­nia Góra i Podgórzyn.

Są to dawne pałace oraz dominia bogatych mieszkańców Kotliny Jeleniogór­skiej. Kompleksy architektonicz­ne, rozsiane po całym regionie, od kilku lat odzyskują swój pierwotny blask. Nie tylko miejscowi wiedzą, że zabytki odznaczają się bardzo wysokimi walorami architektonicznymi oraz historyczny­mi.

Od XVII aż po połowę XX w. bywały tutaj koronowane głowy większości ówczesnych krajów Europy i przywódcy wielu państw spoza niej. Obecnie 9 zespołów jest w rękach prywatnych, a 2 stanowią budynki użyteczności publicznej. Ważnym elementem każdej budowli jest zespół par­kowy, który je otacza. A razem z podpisem Bronisława Komorowskiego otworzy się możli­wość ubiegania się o wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to bardzo realna perspektywa, ponieważ – jak twierdzą specjaliści – Kotlinę Jeleniogórską można porównać do słynnej Doliny Zam­ków nad Loarą.                       

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Reklama